Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzień Europy – 9 maja świętujemy pokój i jedność w Europie. W tym roku z okazji Dnia Europy instytucje UE chcą przez Internet wyrazić uznanie dla Europejczyków, którzy w duchu solidarności pomagają Unii przezwyciężyć kryzys wywołany koronawirusem. Na stronie europa.eu można znaleźć inspirujące i dodające otuchy relacje wielu osób zaangażowanych w walkę z pandemią oraz aktualne informacje na temat reakcji UE na kryzys związany z koronawirusem.

 

To właśnie 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie. Plan Schumana uważany jest za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Instytucje UE świętują Dzień Europy

Aby uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa UE w Europie i na całym świecie organizują szereg wydarzeń, w których wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani.

Każdego roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy oraz w działaniach mających na celu informowanie społeczeństwa o UE.

Dzień Europy 2019 na zdjęciach

Jak wyglądały obchody Dnia Europy w 2019 r. zajrzyj do galerii zdjęć poszczególnych instytucji UE:

Parlament Europejski

Rada Unii Europejskiej

Komisja Europejska

Europejski Komitet Regionów

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Informacje o wydarzeniach organizowanych z okazji Dnia Europy przez biura w UE i na całym świecie można znaleźć na stronach tych placówek.

Zachęcamy do śledzenia profili UE na Facebooku oraz w innych serwisach społecznościowych #DzieńEuropy

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych