Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzielnice innowacji, to już rzeczywistość wielu aglomeracji w Unii Europejskiej. Barcelona, Berlin czy Kopenhaga to miejsca, gdzie konsekwentnie od lat realizowane są projekty, dzięki którym nie tylko zwiększono innowacyjność całych regionów, ale również w znaczący sposób poprawiono jakość życia mieszkańców. Już 12 maja br. w Małej Auli Politechniki Warszawskiej odbędzie się konferencja, której tematem przewodnim będą „Przestrzenie przyszłości – dzielnice innowacji w Polsce i w Europie”. Organizatorami wydarzenia są Politechnika Warszawska oraz członkowie Kreatywnego Mazowsza – inicjatywy łączącej kluczowe podmioty z Mazowsza: instytucje samorządowe, uniwersytety oraz przedsiębiorstwa. Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji tej warszawskiej uczelni wyższej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik, oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Partnerem merytorycznym konferencji jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Konferencję, „Przestrzenie przyszłości – dzielnice innowacji w Polsce i w Europie”, odróżnia od podobnych inicjatyw, to, że nie tylko będzie ona miejscem, gdzie można się zapoznać z najnowszymi trendami dotyczącymi kreowania nowoczesnych przestrzeni, ale wiedza ta zostanie wykorzystana do budowy niekonwencjonalnych rozwiązań w polskich miastach. Celem konferencji jest wymiana najlepszych praktyk dotyczących budowy ekosystemu wspierania innowacyjnego biznesu. Podczas jej trwania zagraniczni i polscy preleganci, , przedstawiciele świata nauki, samorządów oraz biznesu zaprezentują zagraniczne i polskie przykłady dzielnic innowacji powstałych jako efekt współpracy pomiędzy samorządami a jednostkami biznesowymi. Tematami ich dyskusji będą także sposoby tworzenia środowiska sprzyjającego innowacyjności, funkcjonowanie działów R&D oraz sposoby finansowania najlepszych rozwiązań w UE.

Berlin Adlershof to jeden z przykładów, jak przestrzenie kreatywne zmieniają lokalny biznes

– Mazowsze dysponuje najlepszą infrastrukturę badawczą w Polsce, ale często niewykorzystaną w zakresie wdrażania rozwiązań biznesowych. Odczuwalny jest zwłaszcza brak infrastruktury, która zapewniałaby transfer technologii oraz stymulowała powstawanie innowacyjnych projektów i tą swoistą lukę innowacji ma szansę wypełnić projekt Kreatywnego Mazowsza – mówi Łukasz Sztern, Chief Innovation Officer w Kreatywnym Mazowszu. – Dzięki budowie przestrzeni kreatywnych mamy szansę dogonić czołówkę UE w zakresie innowacji – dodaje.

W programie konferencji znalazły się takie panele jak: „Przestrzeń dla rozwoju- rozwój dla przestrzeni: czym jest innowacyjność i jakie elementy tworzą ją współcześnie?”, „Nowoczesne dzielnice biznesowo- naukowe w Polsce i w Europie: dzień z życia dzielnicy kreatywnej”, czy „Droga do sukcesu: innowacyjne ośrodki przewagi konkurencyjnej w Europie i w Polsce oraz ich recepty na gospodarcze zwycięstwo”. Wiele miejsca w zaplanowanym programie zajmą również kwestie związane z innowacyjnością w świecie biznesu, oraz systemem finansowania innowacji do 2020 roku.

Barcelona to jedno z najbardziej innowacyjnych miast na świecie, której wizytówką jest program Barcelona Activa

Swój udział w konferencji potwierdzili już m.in. Walter Herriot – profesor Hertfordshire University, założyciel St John’s Innovation Centre w Cambridge, odznaczony Nagrodą Królowej Brytyjskiej za promocję przedsiębiorczości oraz Floris de Gelder dyrektor Utrecht Science Park. Wśród panelistów obecny będzie także Prof. Christoph Mandl, University of Vienna – specjalista w zakresie innowacji.

Celem projektu Kreatywne Mazowsze jest stworzenie płaszczyzny współpracy łączącej przedstawicieli i ekspertów z różnych środowisk: nauki, biznesu, władz lokalnych – samorządów, organizacji pozarządowych, dającej pole do wspólnego dialogu i kreowania innowacji w zakresie kluczowych wyzwań dla rozwoju regionu. Celem działań sympatyków projektu jest by Mazowsze w 2020 r znalazło się wśród 50 najbardziej innowacyjnych regionów Europy.

Według specjalistów rozwijające się miasta to te, które inwestują w nowoczesne technologie, które sprawiają, że miasta są bardziej zrównoważone, efektywne i przyjemne dla życia jego mieszkańców, oraz gdzie biznes ma stworzone warunki do rozwoju innowacji. Organizatorzy konferencji wierzą, że rozwiązania, które z powodzeniem implementowane są w najbardziej innowacyjnych regionach Europy, min. przestrzenie innowacji, mogą być wykorzystane również w Polsce. – Stworzenie inteligentnego miasta, otwartego na innowacje to proces, który można przeprowadzić wyłącznie dzięki kooperacji firm i instytucji samorządowych, a dzięki stworzeniu warunków do powstania jak największej liczby kreatywnych przestrzeni, dzielnic, czy miasteczek nasze regiony mogą szybko dogonić najbardziej innowacyjne ośrodki w Unii Europejskiej – podsumowuje Łukasz Sztern, CIO Kreatywnego Mazowsza.

Szczegółowe informacje o konferencji dostępne są na stronie: www.kreatywnemazowsze.pl/konferencja

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś