Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Pieniądze z programu regionalnego pomogły odnowić wnętrza kościoła w Poniatowie.  To perełka drewnianej architektury zabytkowej na Mazowszu. Celem zrealizowanego projektu było przeprowadzenie prac konserwatorskich malowideł ściennych, ołtarza głównego oraz ołtarzy bocznych, a także digitalizacja zbiorów. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 1,8 mln zł, z czego przeszło 1,4 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Fundusze europejskie pomagają chronić i odnawiać mazowieckie zabytki

Poniatowo to wieś położona w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. Właśnie tutaj znajduje się kościół św. Wawrzyńca, którego początki sięgają XVI wieku. Zabytek znajduje się również na Szlaku Turystycznym Obiektów Sakralnych na Mazowszu – Mazowieckim Szlaku Tradycji. Dzięki funduszom europejskim wnętrze świątyni odzyskało dawny blask. Kościół zwiedzają turyści, odbywają się tutaj koncerty, a w planach jest także realizacja lekcji o historii regionu dla młodzieży szkolnej.

W ramach projektu, wnioskodawca wykonał następujące działania:

  • Renowacja i konserwacja Ołtarza Serca Jezusowego w ołtarzu bocznym
  • Prace konserwatorsko-restauratorskie przy malowidłach ściennych
  • Renowacja i konserwacja ołtarza św. Franciszka w ołtarzu bocznym kościoła
  • Digitalizacja zbiorów
  • Renowacja i konserwacja ołtarza głównego kościoła

Ołtarze zostały zdemontowane, oczyszczone z zabrudzeń, kolejnymi pracami była dezynsekcja i impregnacja drewna zniszczonego przez larwy owadów.  Konstrukcja ołtarzy została wzmocniona, a na koniec wykonano rekonstrukcję złoceń oraz retusze malarskie z odtworzeniem warstwy malarskiej pokrywającej strukturę ołtarzy.  W kościele znajdują się malowidła ścienne autorstwa prof. Władysława Drapiewskiego, polskiego malarza i jednego z najbardziej znanych twórców ściennego malarstwa sakralnego. Malowidła wymagały interwencji w zakresie konserwatorsko-restauratorskim. Zakres prac objął ściany, stropy kruchty, prezbiterium i dwóch zakrystii. Przyznane środki pomogły także w digitalizacji zbiorów kościoła w Poniatowie. Wykonano dokumentację fotograficzną zabytków odrestaurowanych podczas realizacji projektu, a następnie umieszczono ją na stronie internetowej parafii.

Dzięki realizacji projektu zabytki mazowieckiego kościoła udało się uratować. Odnowione, piękne ołtarze przyciągają zwiedzających i wzmacniając sektor kultury na Mazowszu.

Tytuł projektu: Renowacja wnętrza Kościoła św. Wawrzyńca w Poniatowie

Beneficjent: Parafia Rzymskokatolicka Św. Floriana w Poniatowie

Całkowita wartość projektu: 1 835 990,00 zł

Kwota dofinansowania UE: 1 443 879,31 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych