Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Opracowanie i wdrożenie technologii  wydruków 3D oraz badania nad możliwościami jej wykorzystania w przemyśle maszynowym to główne cele projektu, który został zrealizowany przy wsparciu środków europejskich.  Druk 3D stał się istotnym elementem czwartej rewolucji przemysłowej, a to sprawia, że firmy poszukują coraz nowszych i bardziej zaawansowanych technologii. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 757,4 tys. zł, a dofinansowanie to kwota 368,3 tys. zł. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

Infografika przedstawiająca drukarkę 3D i napisem 368,3 tys. zł na wdrożenie technologii druku 3D

 

Misją spółki Cubic Inch jest wsparcie firm z sektora przemysłowego w poszukiwaniu obszarów, gdzie druk 3D może przynieść duże korzyści biznesowe, a następnie wdrażanie rozwiązań opartych na tej technologii.

Stosowanie wydruków 3D w przemyśle zwiększa wydajność produkcji, której uruchomienie jest szybsze, a jej koszty niższe.

W ramach projektu, wnioskodawca wykonał m.in. następujące działania:

– wybrał główne parametry wpływające na porowatość struktury wydruku oraz mające wpływ na właściwości mechaniczne;

– zbadał parametry wydruków w technologii spiekania proszków;

– wyprodukował próbki o różnej porowatości i różnej grubości np. 5, 10, 15, 20 mm;

– zbadał procesy infiltracji pod ciśnieniem drukowanych elementów wraz z budową stanowiska badawczego;

– opracował metodykę infiltracji m.in. dobranie gęstości żywicy;

– dobrał gęstość żywicy i odpowiednich dla niej parametrów procesu;

– przygotował próbki pod badanie wytrzymałościowe;

– stworzył macierz wytrzymałościową.

Podczas badań rozwojowych udało się zaprojektować funkcjonalne elementy wykonawcze do robotów typu delta i ramiona 6-osiowe. Na podstawie opracowanych danych w badaniach przemysłowych firma ma możliwość  optymalizacji kształtów projektowanych detali. (chwytaki można podzielić na dwie podgrupy: mechaniczne palce, które ruszają się poruszane siłownikami oraz nieruchome chwytające za pośrednictwem ssawek.

Przeprowadzone prace badawczo rozwojowe pozwoliły wprowadzić do oferty firmy produkty charakteryzujące się lepszą obróbką powierzchniową materiałów (wydruki z drukarek 3D posiadają fakturę o wyraźnej chropowatości). Efektem zrealizowanego projektu jest możliwość produkowania krótkich serii wyrobów do maszyn i urządzeń, linii technologicznych oraz  robotów przemysłowych.

 

Zastosowanie druku 3D – przykłady branż

– medycyna

– edukacja

– architektura

– przemysł

– rozrywka

– kultura i sztuka

 

Tytuł projektu: Produkty druku 3D przygotowane do zaawansowanych zastosowań w przemyśle maszynowym

Beneficjent: Cubic Inch Sp. z o.o.

Całkowita wartość projektu: 757 415,90 zł

Kwota dofinansowania UE: 368 321,63 zł

Działanie: 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś