Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rośnie sieć dróg rowerowych na terenie metropolii warszawskiej. W sześciu podwarszawskich gminach Halinów, Józefów, Karczew, Otwock, Sulejówek i Wiązowna powstało ponad 45 km dróg rowerowych i ponad 3,5 km ciągów pieszo-rowerowych. Połączone ze sobą trasy rowerowe umożliwiają uprawianie turystyki rowerowej oraz pełnią funkcje korytarzy transportowych. W budowie sieci dróg pomogły fundusze europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Unijne wsparcie wyniosło 26,6 mln zł. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

 

Kształtowanie zrównoważonej mobilności wśród mieszkańców oparte jest na rozwoju ruchu rowerowego. Powstają nowe, wydzielone trasy rowerowe, odseparowane od ruchu samochodowego i biegnące z dala od wypełnionych spalinami arterii. Przemieszczanie się rowerem staje się coraz bardziej popularne. Jest to zarówno modna forma komunikacji jak i sposób na aktywne spędzanie czasu. Poza tym wśród społeczeństwa coraz bardziej rośnie świadomość ekologiczna i to właśnie rower staje się codziennym środkiem transportu. Dziś nikogo nie dziwi widok elegancko ubranej osoby, która dojeżdża do pracy rowerem czy też osób,  które po wyjściu z pociągu wsiadają na rower by kontynuować swoją podróż.

W ramach projektu „Wybierzmy rower – Partnerstwo dla rozwoju komunikacji niskoemisyjnej WOF” zmodernizowano i wybudowano nowe ścieżki rowerowe. Inwestycja realizowana była w partnerstwie na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Liderem projektu jest miasto Józefów, a partnerami gminy: Otwock, Karczew, Wiązowna, Sulejówek i Halinów. Łącznie na terenie tych miejscowości powstało ponad 45 km ścieżek rowerowych i ponad 3,5 km ciągów pieszo-rowerowych. Całkowita wartość projektu to ponad 45,7 mln zł, z czego 26,6 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

W efekcie realizacji przedsięwzięcia powstała sieć tras rowerowych, które tworzą spójne połączenia międzygminne i pełnią funkcję korytarzy transportowych. Dzięki tej inwestycji możliwe stało się dojechanie drogą rowerową do przystanków i zintegrowanych węzłów przesiadkowych komunikacji publicznej. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy stanu powietrza, zmniejszenia hałasu, a także do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Tytuł projektu: Wybierzmy rower – Partnerstwo dla rozwoju komunikacji niskoemisyjnej WOF

Beneficjent: Miasto Józefów

Całkowita wartość projektu: 45 779 807,69 zł

Kwota dofinansowania: 26 695 627,21 zł

Działanie 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych