Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rośnie sieć dróg rowerowych na terenie metropolii warszawskiej. W sześciu podwarszawskich gminach Halinów, Józefów, Karczew, Otwock, Sulejówek i Wiązowna powstało ponad 45 km dróg rowerowych i ponad 3,5 km ciągów pieszo-rowerowych. Połączone ze sobą trasy rowerowe umożliwiają uprawianie turystyki rowerowej oraz pełnią funkcje korytarzy transportowych. W budowie sieci dróg pomogły fundusze europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Unijne wsparcie wyniosło 26,6 mln zł. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

 

Kształtowanie zrównoważonej mobilności wśród mieszkańców oparte jest na rozwoju ruchu rowerowego. Powstają nowe, wydzielone trasy rowerowe, odseparowane od ruchu samochodowego i biegnące z dala od wypełnionych spalinami arterii. Przemieszczanie się rowerem staje się coraz bardziej popularne. Jest to zarówno modna forma komunikacji jak i sposób na aktywne spędzanie czasu. Poza tym wśród społeczeństwa coraz bardziej rośnie świadomość ekologiczna i to właśnie rower staje się codziennym środkiem transportu. Dziś nikogo nie dziwi widok elegancko ubranej osoby, która dojeżdża do pracy rowerem czy też osób,  które po wyjściu z pociągu wsiadają na rower by kontynuować swoją podróż.

W ramach projektu „Wybierzmy rower – Partnerstwo dla rozwoju komunikacji niskoemisyjnej WOF” zmodernizowano i wybudowano nowe ścieżki rowerowe. Inwestycja realizowana była w partnerstwie na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Liderem projektu jest miasto Józefów, a partnerami gminy: Otwock, Karczew, Wiązowna, Sulejówek i Halinów. Łącznie na terenie tych miejscowości powstało ponad 45 km ścieżek rowerowych i ponad 3,5 km ciągów pieszo-rowerowych. Całkowita wartość projektu to ponad 45,7 mln zł, z czego 26,6 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

W efekcie realizacji przedsięwzięcia powstała sieć tras rowerowych, które tworzą spójne połączenia międzygminne i pełnią funkcję korytarzy transportowych. Dzięki tej inwestycji możliwe stało się dojechanie drogą rowerową do przystanków i zintegrowanych węzłów przesiadkowych komunikacji publicznej. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy stanu powietrza, zmniejszenia hałasu, a także do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Tytuł projektu: Wybierzmy rower – Partnerstwo dla rozwoju komunikacji niskoemisyjnej WOF

Beneficjent: Miasto Józefów

Całkowita wartość projektu: 45 779 807,69 zł

Kwota dofinansowania: 26 695 627,21 zł

Działanie 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś