Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Fundusze europejskie wspierają rozwój sektora naukowego. Dzięki pomocy z Unii Europejskiej powstanie unikalne miejsce na badawczej mapie Mazowsza i całego kraju. Ponad 16,7 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 pomoże w utworzeniu Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w ramach kompleksu Centrum Nauki Kopernik. Będzie to przestrzeń do prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad procesem uczenia się i innowacyjnymi rozwiązaniami edukacyjnymi. Dziś odbyło się uroczyste osadzenie pierwszego filaru oficjalnie rozpoczynające budowę Pracowni, której otwarcie planowane jest na 2022 rok.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie przestrzenią, w której swoje siły połączą badacze i eksperci z wielu dziedzin, m.in. pedagogiki, psychologii, lingwistyki, socjologii, fizyki czy chemii. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej zrozumieć specyfikę uczenia się i odpowiadać na potrzeby współczesności. Prace realizowane będą w ramach czterech przestrzeni badawczych: Laboratorium Rozwoju Kompetencji XXI wieku, Warsztatu Rozwiązań Edukacyjnych, Laboratorium Danych i Analiz oraz tzw. Living Labu, czyli strefy prototypowania i sprawdzania założeń projektowanych rozwiązań edukacyjnych.

Dzięki funduszom europejskim Centrum Nauki Kopernik rozbuduje dotychczasowy kompleks o czterokondygnacyjny, energooszczędny budynek w którym powstanie Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Środki z programu regionalnego zainwestowane zostaną również w wyposażenie w niezbędny do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych sprzęt.

 

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie uzupełnieniem niezwykle popularnego Centrum Nauki Kopernik, którego budowę, w latach 2007-2013, Unia Europejska wsparła kwotą 206 milionów zł. Obecnie inwestujemy z budżetu Unii Europejskiej kolejne 16 milionów zł, dzięki czemu dotychczasowa działalność CNK poszerzy się o obszar badań i rozwoju. Celem Komisji Europejskiej jest by obywatele Unii już od najmłodszych lat zdobywali kompetencje kluczowe, by lepiej funkcjonować we współczesnym świecie. Dofinansowanie budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego jest kolejną cegiełką we wspieraniu kadry nauczycielskiej w stosowaniu metod nauczania i uczenia się opartych na kompetencjach – wskazuje Marek Prawda Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Fundusze europejskie z programu regionalnego wspierają obecnie 17 projektów w zakresie infrastruktury jednostek naukowych, których dofinansowanie wynosi w sumie ponad 448 mln zł. Wśród tych projektów jest między innymi Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego tworzona przez Centrum Nauki Kopernik, która dzięki ścisłej współpracy z partnerami biznesowymi ma duży potencjał do wspierania sektora edukacyjnego – zaznacza Monika Tchórznicka Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Inwestycja dofinansowana jest ze środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, dotacji z budżetu Miasta st. Warszawy. Pozostałe środki to wkład własny Centrum Nauki Kopernik, fundusze pozyskane przez konsorcjantów oraz sponsorów.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie www.funduszedlamazowsza.eu  oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś