Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Klasycystyczna świątynia przy placu Małachowskiego w Warszawie należy do najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Mający 58 metrów wysokości kościół był niegdyś najwyższym gmachem Warszawy. Zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany po wojnie, z biegiem lat niszczał i wymagał gruntownego remontu. W modernizacji świątyni pomogły Fundusze Europejskie. Projekt wart 6,6 mln zł otrzymał ponad 3,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Dzięki Funduszom Europejskim w zabytkowym budynku Kościoła św. Trójcy znajdującym się na placu Stanisława Małachowskiego 1 w Warszawie przeprowadzono generalny remont. Świątynia wybudowana w latach 1777-81 odzyskała swoje piękno i blask. Z zewnątrz imponuje swoim wyglądem, wybudowana na planie krzyża greckiego z centralnie umieszczoną rotundą o średnicy 34 metrów sprawia, że jest podobna do rzymskiego Panteonu oraz drezdeńskiego kościoła Najświętszej Marii Panny. Natomiast wnętrze ciekawe pod względem architektonicznym, otoczone jest wieloma kondygnacjami galerii i charakteryzuje się znakomitą akustyką. Wyremontowana świątynia zachwyca mieszkańców stolicy, turystów jak i pielgrzymów, nie tylko z Polski.

Projekt realizowany był w partnerstwie z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Ekumenicznym Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Warszawie. Prace budowlane objęły m.in.: wzmocnienie istniejącej konstrukcji, wyburzenie fragmentu klatki i jej odtworzenie, wykonanie szybu windowego, stropów pośrednich, pomieszczeń pomocniczych (łazienki, pomieszczenia techniczne) oraz rozbiórkę i odtworzenie dachu. Zmodernizowano zewnętrzną kopułę i przeprowadzono remont latarni.

Poza tym wymieniono okna i większość instalacji, w tym wodną, kanalizacyjną i elektryczną. Wykonano nowoczesną wentylację i system przeciwpożarowy z komorami napowietrzającymi klatki schodowe. Zakupiono ambonę, ławki, krzesła i fotele. Odrestaurowano dzieła sztuki, złocenia, posadzkę i parkiety. Dzięki nowemu oświetleniu LED wnętrze stało się jasne, a detale architektoniczne lepiej widoczne. Dodatkowo budynek kościoła został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tytuł projektu: Remont i przebudowa ewangelicko – augsburskiego kościoła Świętej Trójcy w Warszawie – etap I

Beneficjent: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie

Całkowita wartość projektu: 6 654 302,79 zł

Kwota dofinansowania UE: 3 522 544,48 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe


Fot.
M. Łanowiecki

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś