Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Budynek stacji kolejowej w Teresinie to zabudowa zabytkowa, która wraz z przylegającym placem oraz ulicami Torową i Lipową stanowi serce gminy i jest wizytówką miejscowości. Przez wiele lat obiekt był nieodnawiany i ulegał  zniszczeniu. Fundusze Europejskie pomogły w modernizacji tego budynku oraz w zagospodarowaniu terenu wokół dworca. Obecnie przestrzeń dworca kolejowego pełni funkcje usługową, kulturalną i rekreacyjną. Wartość inwestycji to ponad 5,4 mln zł, z czego ponad 3,1 mln zł to unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Za wdrażanie środków z programu regionalnego odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

Dzięki Funduszom Europejskim zabytkowy budynek stacji kolejowej w Teresinie wraz z otaczającą go przestrzenią przy ul. Torowej zostały zmodernizowane. Powstało jedyne w swoim rodzaju miejsce, łączące funkcjonalność dworca ze strefą kultury i rekreacji. Teresin zyskał nową przestrzeń miejską, nowe miejsca spotkań dla mieszkańców, odwiedzających i podróżujących.

Projekt realizowany był w partnerstwie z miastem Sochaczew i Fundacją Radia Niepokalanów. W ramach przedsięwzięcia wykonano szereg prac budowlano-remontowych. Inwestycja dotyczyła generalnej przebudowy budynku w ramach istniejącej kubatury dworca. Wykonano m.in.: wymianę drzwi i okien, przebudowę istniejących pomieszczeń, remont komina oraz dachu, docieplenie dachu oraz ścian zewnętrznych, a także modernizację instalacji sanitarnych. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu zagospodarowano także teren otaczający budynek, nazwany Skwerem Niepodległości. Powstały miejsca parkingowe, plac z mobilnymi siedziskami i stelażami na czasowe wernisaże, a także fontanna. Teren wokół dworca zdobi nowa roślinność oraz efektowne oświetlenie. Jednocześnie wykonano przebudowę ulicy Torowej, która wyglądem upodobniła się do ulicy Lipowej.

Nowoczesny dworzec kolejowy ma obecnie trzy kondygnacje: w najniższej powstała sala widowiskowa z zapleczem, na parterze jest kasa biletowa, poczekalnia z miękkimi fotelami i estetycznymi stolikami oraz Punkt Biblioteczny. W oczekiwaniu na pociąg można tu oglądać prezentacje multimedialne oraz skorzystać z komputerowej informacji. Poddasze to dwie sale przeznaczone na projekty współpracy międzynarodowej. Obiekt wyposażony jest w windę. Na każdym poziomie dostępne są toalety.

Dworzec po modernizacji stał się wizytówką Teresina z ciekawą ofertą kulturalną. Tutaj odbywają się warsztaty plastyczne oraz filmowe, jest to miejsce spotkań mieszkańców gminy. Obecnie dworzec poza swoją podstawową funkcją czyli obsługą podróżnych (zakup biletów i poczekalnia) pełni rolę miejsca spotkań i integracji mieszkańców.

Tytuł projektu: Adaptacja budynku dworca w Teresinie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na cele kulturalno-artystyczne – „Dworzec TO.Kultura!”

Beneficjent: Gmina Teresin

Całkowita wartość projektu: 5 411 940,26 zł

Kwota dofinansowania UE: 3 131 425,74 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

 

Fot. Gmina Teresin 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś