Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Opis projektu

Dzięki dotacji z funduszy europejskich 16 dzieci z Przedszkola Specjalnego w Legionowie dostało nową szansę. Ich problemy edukacyjne spowodowane są przez autyzm, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz przez niepełnosprawności sprzężone. Autorzy legionowskiego projektu zaplanowali utworzenie 4 nowych miejsc przedszkolnych dla dzieci z autyzmem oraz organizację dodatkowych zajęć specjalistycznych dla wszystkich 16 dzieci.

Nauczyciele z Przedszkola Specjalnego w Legionowie prowadzili więc zajęcia grupowe i indywidualne w zakresie porozumiewania się słownego i pozasłownego (mowa ciała, systemy znaków itp.), czyli alternatywnych i wspierających metod komunikacji. Pozwalają one dzieciom nieposługującym się mową lub mówiącym w ograniczonym zakresie na porozumiewanie się z najbliższym otoczeniem za pomocą dogodnego dla nich, zastępczego systemu komunikacji. Nie zabrakło też muzykoterapii i dogoterapii, a także gimnastyki korekcyjnej. Poprzez udział w koncertach muzycznych rozwijane były możliwości muzyczno-ruchowe dzieci, a wielozmysłowe doświadczanie świata zapewniły im zajęcia na basenie, w centrum kreatywnej zabawy oraz hipoterapia w stadninie. Zorganizowano również trzydniowy wyjazd zielonego przedszkola. Z kolei zajęcia indywidualne objęły działania z zakresu logopedii i integracji sensorycznej, a także zajęcia z pedagogiem i psychologiem.

Zarówno terapeuci, wychowawcy poszczególnych grup przedszkolnych, jak i rodzice przedszkolaków po roku prowadzenia tak różnorodnych zajęć specjalistycznych zauważyli w funkcjonowaniu dzieci duże postępy. Mówiono o nich podczas spotkania podsumowującego realizację projektu, które odbyło się w Przedszkolu Specjalnym funkcjonującym w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Rodzice bardzo dziękowali za otwarcie przed ich dziećmi nowych możliwości, a wychowawcy przedstawili znakomite efekty rocznej pracy. Goście mieli okazję zobaczyć wzruszający występ przedszkolaków – przedstawienie „Dzieci – nasz skarb”.

Więcej informacji o projekcie w biuletynie „Fundusze Europejskie na Mazowszu” nr 2/2017.

Informacje szczegółowe o projekcie

Beneficjent:

Powiat legionowski

Projekt:

Dziecko w wieku przedszkolnym – aktywny partner w edukacji, komunikacji oraz zabawie. Projektowanie sytuacji edukacyjnych ukierunkowanych na rozwój umiejętności komunikacyjnych i społecznych u dzieci z autyzmem i niepełnosprawnych intelektualnie

Poddziałanie:

10.1.4. Edukacja przedszkolna

Fundusz:

Europejski Fundusz Społeczny

Całkowita wartość projektu:

510 tys. zł

Wkład UE:

408 tys. zł

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś