Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Komisja Europejska koordynuje i bezpośrednio wspiera państwa wspólnoty europejskiej w walce z pandemią koronawirusa. Już 9 stycznia  do państw członkowskich wysłano alarm o zagrożeniu koronawirusem poprzez system wczesnego ostrzegania i reagowania. Cały czas podejmowane są działania, aby wzmocnić sektor zdrowia publicznego i złagodzić społeczno-gospodarcze skutki koronawirusa w Unii Europejskiej. Wszystkie bieżące komunikaty na ten temat dostępne są stronie ec.europa.eu w zakładce „Koronawirus – reakcja UE”.

 

 

Priorytetem Komisji Europejskiej jest ochrona zdrowia i jakości życia Europejczyków. Dlatego Komisja podejmuje wszelkie niezbędne kroki, m.in.: koordynuje działania z państwami członkowskimi i ułatwia dostawy środków ochrony indywidualnej i sprzętu medycznego w całej Europie. W ramach pomocy przekazywany jest sprzęt ochronny, np. maski, oferowane jest także leczenie pacjentów z zagranicy, a osoby, które utknęły za granicą sprowadzane są do domu.

 

– Musimy oglądać się na siebie, musimy wzajemnie sobie pomagać, aby przetrwać tę sytuację. Ponieważ jedyną rzeczą, która jest bardziej zaraźliwa niż ten wirus, jest miłość i współczucie. A w obliczu zagrożenia narody Europy dają dowód tego, jak silne są te wartości. – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, w dniu 26 marca br.

 

W czasie pandemii zadanie Komisji Europejskiej polega głównie na wspieraniu państw członkowskich w przezwyciężeniu kryzysu i wydawaniu zaleceń dotyczących wspólnego kierunku działań. Niezbędna jest koordynacja i wydawanie zaleceń w obszarze zdrowia publicznego, a także transportu, kontroli granicznej, rynku wewnętrznego i handlu. Komisja chce w ten sposób uniknąć podejmowania przez państwa członkowskie nieskoordynowanych i sprzecznych działań, które mogą osłabić wspólne wysiłki w walce z epidemią.

W tym celu powołano Komitet Koordynacji Kryzysowej, który spotyka się regularnie, aby zapewnić synergię działań wszystkich właściwych departamentów i służb Komisji oraz agencji Unii Europejskiej. Poza tym przewodnicząca Ursula von der Leyen powołała zespół ds. reagowania na koronawirusa, który na szczeblu politycznym koordynuje reakcję na pandemię. W skład zespołu wchodzą komisarze odpowiedzialni za obszary polityki najbardziej dotknięte pojawieniem się koronawirusa.

 

Gdzie szukać informacji o działaniach Unii Europejskiej?

Aktualne informacje o działaniach Unii Europejskiej i Komisji w poszczególnych obszarach, a także zdjęcia i filmy dostępne są na stronie internetowej Komisji Europejskiej poświęconej działaniom w kontekście koronawirusa 

W związku z pojawiającymi się dezinformacjami Komisja Europejska uruchomiła także stronę internetową poświęconą zwalczaniu dezinformacji w odniesieniu do koronawirusa, zachęcając do promowania wiarygodnych źródeł.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś