Nasze serwisy
Komisja Europejska koordynuje i bezpośrednio wspiera państwa wspólnoty europejskiej w walce z pandemią koronawirusa. Już 9 stycznia do państw członkowskich wysłano alarm o zagrożeniu koronawirusem poprzez system wczesnego ostrzegania i reagowania. Cały czas podejmowane są działania, aby wzmocnić sektor zdrowia publicznego i złagodzić społeczno-gospodarcze skutki koronawirusa w Unii Europejskiej. Wszystkie bieżące komunikaty na ten temat dostępne są stronie ec.europa.eu w zakładce „Koronawirus – reakcja UE”.
Priorytetem Komisji Europejskiej jest ochrona zdrowia i jakości życia Europejczyków. Dlatego Komisja podejmuje wszelkie niezbędne kroki, m.in.: koordynuje działania z państwami członkowskimi i ułatwia dostawy środków ochrony indywidualnej i sprzętu medycznego w całej Europie. W ramach pomocy przekazywany jest sprzęt ochronny, np. maski, oferowane jest także leczenie pacjentów z zagranicy, a osoby, które utknęły za granicą sprowadzane są do domu.
– Musimy oglądać się na siebie, musimy wzajemnie sobie pomagać, aby przetrwać tę sytuację. Ponieważ jedyną rzeczą, która jest bardziej zaraźliwa niż ten wirus, jest miłość i współczucie. A w obliczu zagrożenia narody Europy dają dowód tego, jak silne są te wartości. – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, w dniu 26 marca br.
W czasie pandemii zadanie Komisji Europejskiej polega głównie na wspieraniu państw członkowskich w przezwyciężeniu kryzysu i wydawaniu zaleceń dotyczących wspólnego kierunku działań. Niezbędna jest koordynacja i wydawanie zaleceń w obszarze zdrowia publicznego, a także transportu, kontroli granicznej, rynku wewnętrznego i handlu. Komisja chce w ten sposób uniknąć podejmowania przez państwa członkowskie nieskoordynowanych i sprzecznych działań, które mogą osłabić wspólne wysiłki w walce z epidemią.
W tym celu powołano Komitet Koordynacji Kryzysowej, który spotyka się regularnie, aby zapewnić synergię działań wszystkich właściwych departamentów i służb Komisji oraz agencji Unii Europejskiej. Poza tym przewodnicząca Ursula von der Leyen powołała zespół ds. reagowania na koronawirusa, który na szczeblu politycznym koordynuje reakcję na pandemię. W skład zespołu wchodzą komisarze odpowiedzialni za obszary polityki najbardziej dotknięte pojawieniem się koronawirusa.
Gdzie szukać informacji o działaniach Unii Europejskiej?
Aktualne informacje o działaniach Unii Europejskiej i Komisji w poszczególnych obszarach, a także zdjęcia i filmy dostępne są na stronie internetowej Komisji Europejskiej poświęconej działaniom w kontekście koronawirusa
W związku z pojawiającymi się dezinformacjami Komisja Europejska uruchomiła także stronę internetową poświęconą zwalczaniu dezinformacji w odniesieniu do koronawirusa, zachęcając do promowania wiarygodnych źródeł.