Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Na terenie dawnej bazy cyrkowej w Julinku szykują się zmiany. Dzięki unijnemu wsparciu pomieszczenia słynnej Dużej Areny przejdą kompletną rewitalizację. Po zakończeniu remontu, już w przyszłym 2018 roku, w Julinku będzie edukacyjnie i kulturalnie. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma środki w wysokości ponad 3 mln zł, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Umowę o dofinansowanie podpisali Mariusz Frankowski – Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych i Ireneusz Prejs – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów firm działających w zakresie rozrywki, komunikacji i kultury.

Julinek, mała miejscowość w gm. Leszno, znana była ze stacjonarnej  bazy cyrkowej, funkcjonującej tam od lat 50. do wczesnych lat 90. XX wieku. W 1967 r. utworzono w Julinku Państwową Szkołę Cyrkową. W 1971 r. przekształcono ją w Państwowe Studium Cyrkowe, a w 1999 r. w Państwową Szkołę Sztuki Cyrkowej – jedyną w Polsce szkołę kształcącą w zawodzie aktora cyrkowego. Obiekt Dużej Areny ma unikatową architekturę i to właśnie w nim adepci cyrkowi przygotowywali nowe programy cyrkowe i ćwiczyli swoje umiejętności. W latach 90-tych XX wieku budynek został wyłączony z eksploatacji.

Na pomoc fundusze unijne

Ponad 3 mln zł dofinansowania zostanie przeznaczone na wykonanie kompleksowych prac budowlanych oraz restauratorskich, a wszystko z zachowaniem elementów historycznych Dużej Areny. Budynek zostanie przebudowany, powstaną łazienki (również dla osób niepełnosprawnych),  klatka schodowa, wnioskodawca zapewni ogrzewanie budynku, zainstaluje oświetlenie oraz nagłośnienie. Powstanie reżyserka, nowe schody, podłogi.

Do prowadzenia działalności kulturalnej, niezbędne będzie również wyposażenie Dużej Areny. W obiekcie zamontowane zostaną ekrany multimedialne, zaplanowano zakup ekranów TV z systemem Full HD, trybun do Areny Głównej z możliwością przemieszczania. Wszystkie pomieszczenia będą dostosowane do odbywających się różnorodnych wydarzeń kulturalnych. W ramach inwestycji odświeżony zostanie m.in. wóz cyrkowy, rydwany konne, bryczka, rower oraz trampolina cyrkowa. Dodatkowo wszystkie zasoby dawnego Muzeum Sztuki Cyrkowej, np.: filmy, plakaty przejdą proces digitalizacji, następnie zostaną udostępnione na stronie internetowej wnioskodawcy.

Po zakończeniu remontu Dużej Areny w Julinku, na mapie Mazowsza pojawi się kolejny, nowoczesny obiekt kulturalny z atrakcyjną i różnorodną ofertą skierowaną do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Tytuł projektu: Rozwój i efektywne wykorzystanie zasobów kultury (w tym sztuki cyrkowej) poprzez poprawę dostępności do

zespołu budynków Dużej Areny w Julinku na cele związane z kulturą

Beneficjent: Stowarzyszenie Menedżerów firm działających w zakresie rozrywki, komunikacji i kultury

Całkowita wartość projektu: 5 289 000,00 zł

Kwota dofinansowania: 3 009 570,00 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś