Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Jak fundusze unijne wspierają eksport towarów i usług poza granice Polski? Z jakimi wyzwaniami borykają się firmy starające się o wsparcie? Z czym mierzą się instytucje odpowiedzialne za dystrybucję unijnych środków? O tym rozmawiał Artur Osiecki Dziennikarz redakcji „Rzeczpospolita” z Niną Dobrzyńską Zastępcą Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Tomaszem Salomonem Zastępcą Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju, Robertem Zawadzkim Wicedyrektorem Departamentu Promocji Gospodarczej w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Mariuszem Frankowskim Dyrektorem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych i Mirosławem Markiem Prezesem firmy DGA S.A. Debata odbyła się w ramach cyklu „Rzecz o Funduszach UE” współfinansowanego ze środków unijnych. 

Dawniej na eksport towarów i usług decydowały się głównie duże firmy. Obecnie coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw szuka swojej szansy na rynkach zagranicznych, również przy pomocy funduszy unijnych. Mazowieccy przedsiębiorcy korzystają z wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. To od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych dofinansowania na udział w zagranicznych targach, misjach gospodarczych, czy wizytach studyjnych. Przedsiębiorcy mają również do dyspozycji środki z Programu Inteligentny Rozwój, na przykład w ramach konkursów Go To Brand. Wsparcie skierowane jest do branż takich jak biotechnologia i farmaceutyka, budowa i wykańczanie budowli, części samochodowe i lotnicze, maszyny i urządzenia, moda polska, technologie informatyczne i informacyjno-komunikacyjne, branża kosmetyczna czy na przykład meblarska. Unijne wsparcie ma na celu zwiększenie eksportu produktów i usług, ale też budowanie pozycji polskich marek poza granicami.

 

Od lewej: Mariusz Frankowski Dyrektorem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Tomasz Salomon Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju, Artur Osiecki Dziennikarz redakcji „Rzeczpospolita”, Nina Dobrzyńska Zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Robert Zawadzki Wicedyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i Mirosław Marek Prezes firmy DGA S.A.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z debaty


Debata odbyła się w ramach cyklu „Rzecz o Funduszach UE” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Więcej informacji na www.funduszeue2017.rp.pl.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś