Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Jak fundusze unijne wspierają eksport towarów i usług poza granice Polski? Z jakimi wyzwaniami borykają się firmy starające się o wsparcie? Z czym mierzą się instytucje odpowiedzialne za dystrybucję unijnych środków? O tym rozmawiał Artur Osiecki Dziennikarz redakcji „Rzeczpospolita” z Niną Dobrzyńską Zastępcą Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Tomaszem Salomonem Zastępcą Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju, Robertem Zawadzkim Wicedyrektorem Departamentu Promocji Gospodarczej w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Mariuszem Frankowskim Dyrektorem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych i Mirosławem Markiem Prezesem firmy DGA S.A. Debata odbyła się w ramach cyklu „Rzecz o Funduszach UE” współfinansowanego ze środków unijnych. 

Dawniej na eksport towarów i usług decydowały się głównie duże firmy. Obecnie coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw szuka swojej szansy na rynkach zagranicznych, również przy pomocy funduszy unijnych. Mazowieccy przedsiębiorcy korzystają z wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. To od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych dofinansowania na udział w zagranicznych targach, misjach gospodarczych, czy wizytach studyjnych. Przedsiębiorcy mają również do dyspozycji środki z Programu Inteligentny Rozwój, na przykład w ramach konkursów Go To Brand. Wsparcie skierowane jest do branż takich jak biotechnologia i farmaceutyka, budowa i wykańczanie budowli, części samochodowe i lotnicze, maszyny i urządzenia, moda polska, technologie informatyczne i informacyjno-komunikacyjne, branża kosmetyczna czy na przykład meblarska. Unijne wsparcie ma na celu zwiększenie eksportu produktów i usług, ale też budowanie pozycji polskich marek poza granicami.

 

Od lewej: Mariusz Frankowski Dyrektorem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Tomasz Salomon Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju, Artur Osiecki Dziennikarz redakcji „Rzeczpospolita”, Nina Dobrzyńska Zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Robert Zawadzki Wicedyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i Mirosław Marek Prezes firmy DGA S.A.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z debaty


Debata odbyła się w ramach cyklu „Rzecz o Funduszach UE” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Więcej informacji na www.funduszeue2017.rp.pl.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych