Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Do 3 listopada potrwa konkurs o dofinansowanie z Unii Europejskiej termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o wydłużeniu konkursu o kilka dni, aby ułatwić potencjalnym beneficjentom dokończenie wypełniania wniosków w systemie MEWA 2.0.  O wsparcie mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, placówki medyczne, instytucje kultury, czy też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

W czym pomogą Fundusze Europejskie?

Dofinansowanie z Unii Europejskiej przeznaczone zostanie na projekty z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, np. urzędów, szkół, instytucji kultury czy placówek medycznych. W szczególności preferowane będą działania kompleksowe, obejmujące głęboką modernizację energetyczną, również z możliwością wymiany źródeł ciepła i instalacją odnawialnych źródeł energii. Jakie prace będzie można sfinansować? Roboty i materiały budowlane, dostawy, prace termomodernizacyjne, a także montażowe czy instalacyjne. Obiekty muszą być  dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dlatego pomoc finansowa obejmie również koszty usunięcia zbędnych barier architektonicznych. Dofinansowanie projektu może wynieść do 4 milionów złotych.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych mogą ubiegać się m.in.: samorządy, ich związki i stowarzyszenia, samorządowe jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, podmioty medyczne posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, instytucje kultury, szkoły wyższe, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), kościoły i związki wyznaniowe, a także organizacje pozarządowe.

O czym trzeba pamiętać?

Warunkiem dofinansowania projektu będzie przeprowadzenie audytów energetycznych, które wykorzystane zostaną do sprawdzenia poziomu oszczędności energii i wynikających z nich oszczędności finansowych. Będzie to też źródło informacji o działaniach mających zwiększyć efektywność energetyczną budynku. Wymiana urządzeń grzewczych może stanowić jedynie element projektu, a ich dofinansowanie będzie możliwe pod warunkiem zapewnienia znacznego spadku emisji zanieczyszczeń (co najmniej 30 procent w przypadku zmiany spalanego paliwa).

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu z działania 4.2 Efektywność energetyczna.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na sytuację epidemiczną zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz elektronicznych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś