Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Fundusze Europejskie już od wielu miesięcy pomagają w ograniczaniu skutków epidemii koronawirusa na Mazowszu. Dzięki decyzji Komisji Europejskiej dodatkowe 90 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przeznaczone zostanie na zakup sprzętu ratującego zdrowie i życie mieszkańców. Środki pozwolą na doposażenie szpitali w aparaturę medyczną, łóżka dla pacjentów, a także środki ochrony osobistej. Działania zrealizuje Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z ponad 70 placówkami medycznymi z całego regionu. Do tej pory wartość zakupionego sprzętu i środków ochronnych przekroczyła już 192 mln zł.

 

 

Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej Samorząd Mazowsza prowadzi wielomilionowe działania ograniczające skutki epidemii COVID-19. Od wiosny realizowany jest projekt doposażenia mazowieckich szpitali w sprzęt ratujący zdrowie i życie mieszkańców, ale też oferujący tak potrzebną pomoc dla wszystkich osób walczących na pierwszej linii frontu – lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. To obecnie największy projekt dofinansowany ze środków europejskich w województwie. Jego wartość została właśnie zwiększona o 105 mln zł, z czego unijna pomoc wyniesie 90 mln zł. Tym samym wartość projektu osiągnie 360 mln zł, a pomoc z UE przekroczy 314 mln zł.

To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale z największym wyzwaniem codziennie muszą się mierzyć nasze szpitale i ich personel. Dlatego wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o przyznanie kolejnych środków na walkę z koronawirusem. Udało się. Dodatkowe 105 mln zł zostanie przeznczone na kolejne zakupy dla mazowieckich szpitali, w tym przede wszystkim sprzęt ratujący zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

W tym nietypowym, a zarazem trudnym czasie chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo personelu i pacjentów. Dlatego od początku pojawienia się koronawirusa w naszym kraju sukcesywnie doposażamy mazowieckie szpitale. Aż 75 placówek z regionu dostało wsparcie od samorządu Mazowsza w postaci sprzętu, środków ochrony osobistej czy wsparcia na niezbędne prace remontowe – dodała Elżbieta Lanc Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

W czym do tej pory pomogły Fundusze Europejskie?

Od początku epidemii do mazowieckich szpitali trafiło już m.in.:

  • 1378 sztuk aparatury medycznej (78,5 mln zł),
  • 38,9 tys. sztuk wyposażenia (22 mln zł),
  • 9,5 mln sztuk środków ochrony osobistej i 273 530 litrów płynów do dezynfekcji (70,7 mln zł),
  • 9,5 tys. sztuk materiałów jednorazowego użytku i akcesoriów (66 tys. zł),
  • 200 testów na koronawirusa i 1 zestaw odczynników i testów do platformy molekularnej do diagnostyki genetycznej mikroorganizmów – 757 tys. zł.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na sytuację epidemiczną zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz elektronicznych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś