Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dobry produkt to podstawa, ale jednak zbyt mało aby osiągnąć sukces na rynkach zagranicznych. Co jest jeszcze potrzebne? O tym podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza rozmawiała Dorota Goliszewska Redaktor Naczelna MyCompany z Katarzyną Kowalską Wiceprezesem Fundacji UNIMOS, prof. nadzw. dr hab. inż. Witoldem Wiśniowskim Dyrektorem Instytutu Lotnictwa, Leszkiem Jamiołkowskim Członkiem Zarządu Miior oraz Kamilą Kuleską Zastępcą Kierownika Wydziału Wdrażania Projektów z obszaru Innowacyjności i Przedsiębiorczości w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Biznes lokalny, krajowy czy międzynarodowy? Decyzja o zasięgu działalności może być podjęta na początku, jak i na dalszych etapach rozwoju firmy. Podstawą musi być jednak dobra znajomość rynku, czyli potrzeb klientów oraz oferty konkurencji. Może się okazać, że nasz produkt lub usługa pomimo tego, że jest bardzo dobra nie odpowiada na potrzeby odbiorców z innego regionu. Można też mieć świetny produkt, bardzo dobrze odpowiadający na potrzeby klientów, jednak konkurencja na danym rynku jest tak duża, że osiągnięcie sukcesu biznesowego graniczy z cudem. Jak więc rozpocząć ekspansję zagraniczną? Można to zrobić samodzielnie lub we współpracy z innymi firmami. Niezależnie od decyzji wsparcie mogą stanowić fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. W minionej perspektywie unijnej z tej możliwości skorzystali m.in. twórca „Wiedźmina” firma CD Projekt Red czy Topsil Global działający w branży przetwórstwa silikonów.

Można wyjechać na misje zagraniczne, misje gospodarcze, targi międzynarodowe, odbyć wizyty studyjne pod warunkiem, że jest to wynikiem specjalnie dedykowanej dla tego konkretnego przedsiębiorstwa strategii biznesowej – powiedziała Kamila Kuleska z MJWPU.

Cały artykuł dostępny jest na www.forumrozwojumazowsza.eu.

Jak fundusze unijne wspierają umiędzynarodowienie biznesu?  

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Na umiędzynarodowienie przedsiębiorstw zaplanowane jest ponad 140 mln zł,  czego przeszło 20 mln zł zainwestowane zostanie w budowanie marki Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Do 3 marca grupy przedsiębiorstw mogą ubiegać się o dofinansowanie udziału w misjach gospodarczych, wizytach studyjnych, krajowych i zagranicznych wydarzeniach targowo-wystawienniczych. Dofinansowanie projektu wyniesie do 50 procent kosztów kwalifikowalnych. Jedno przedsiębiorstwo może liczyć nawet na 350 tys. zł wsparcia. Więcej informacji na www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś