Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Największe wydarzenie związane z Funduszami Europejskimi to Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Zawsze w maju, w całej Polsce otwierają się miejsca, którym pomogły środki unijne. Ten rok jest szczególny, bo obchodzimy jubileusz 15 lat Polski w UE. Jest co świętować, a lista wydarzeń długa. W dniach 10-12 maja br. na całym Mazowszu zaplanowano szereg atrakcji. Przyjdź i zobacz, jak Fundusze Europejskie zmieniły nasz region i całą Polskę.

 

Już w najbliższy weekend od 10 do 12 maja dostępne będą miejsca dofinansowane ze środków unijnych. Beneficjenci otworzą drzwi swoich projektów, zaoferują zniżki lub darmowe wejścia i pokażą, jak środki europejskie zmieniły ich marzenia w rzeczywistość.

Ciekawą ofertę przygotowały instytucje kultury np. muzea, pałace, skanseny. Miasta i gminy zapraszają na pikniki rodzinne, festiwale muzyczne, a placówki zdrowia na bezpłatne badania i porady lekarskie. Przedsiębiorcy pokażą, jak rozwijają swoje firmy i na co wydali środki z RPO WM.

15 lat temu wybraliśmy zachodnią drogę i było warto. Mazowsze na rozwój regionu, otrzymało z unijnej kasy blisko 20 mld zł. Są to środki w ramach trzech perspektyw finansowych, przyznane na realizację programów regionalnych. Fundusze europejskie inwestowane są w szpitale, drogi, transport publiczny, efektywność energetyczną, a także zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstw. To także środki na inicjatywy społeczne, edukacyjne i rozwój rynku pracy. Efekty ponad 11,3 tys. projektów widać niemalże w każdej dziedzinie życia. Bez funduszy unijnych tak szybki rozwój gospodarczy nie byłby możliwy. Oczywiście, jako państwo członkowskie płacimy składki, ale zdecydowanie więcej otrzymujemy. Do tej pory zasililiśmy budżet UE kwotą ponad 52,2 mld euro, natomiast otrzymaliśmy ponad 162,1 mld euro – podkreśla Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Co, gdzie, kiedy?

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych aktywnie uczestniczy w DOFE. Zapraszamy na stoisko MJWPU na Krakowskie Przedmieście w Warszawie w sobotę od godz. 10:00.

 

Mieszkańcy będą mogli porozmawiać z naszymi ekspertami o możliwościach wsparcia w ramach funduszy europejskich, np. jakie nabory wniosków będą ogłaszane jeszcze w tym roku. Będzie również możliwość zagrania w grę o M. W tym roku nowością będzie Kino plenerowe. Lokalizacje kina to:

– Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej;

– Ciechanów, Pl. Jana Pawła II;

– Płock, ul. Piekarska plac przy pomniku Bolesława Krzywoustego;

– Ostrołęka, ul. Gen. Ignacego Prądzyńskiego – scena/plac przy DH „Kupiec”;

– Radom, ul. Stefana Żeromskiego róg ul. Focha, fontanny miejskie;

– Siedlce, Pl. im. gen. Władysława Sikorskiego (róg Piłsudskiego i Kilińskiego).

 

Parada Schumana 2019

Ważnym punktem w programie Dni Otwartych jest Parada Schumana. W tym roku uczestnicy Parady przejdą ulicami Warszawy pod hasłem „Wybieramy Europę!”, podkreślając swoje poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zbiórka od godz. 11:00  na Krakowskim Przedmieściu od strony ul. Miodowej.

 

Wydarzenia na Mazowszu

Ponad 50 inicjatyw z okazji DOFE odbędzie się w mazowieckich miastach, gminach i powiatach. Na przykład Fundacja Pałac w Korczewie zaprasza do zwiedzania Pałacu w Korczewie. Pozyskane środki finansowe z funduszy europejskich pozwoliły odrestaurować kompleks pałacowo-parkowy. Po odbudowaniu z ruin łączników między pałacem a skrzydłami bocznymi znów widoczny jest oryginalny kształt kompleksu. Fasada tylna odżyła, powrócił taras widoczny na starych zdjęciach, a w łączniku wschodnim ponownie mieści się oranżeria. Po zwiedzeniu Pałacu warto iść na spacer po parku, gdzie poza pięknymi widokami i pomnikami przyrody warto zwrócić uwagę na pałacyk letni Syberia, kamień Menhir, kaplicę i studnię św. Jana Nepomucena.

Firma Med & Life Sp. z o.o. na każdy dzień Dni Otwartych przygotowała inną ofertę. Na gości czekać będzie możliwość skorzystania z zabiegów fotoodmładzania, prezentacja różnych form zabiegów polem magnetycznym i energią światła, a także demonstracja zabiegów medycznych mających działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W Ostrołęce zapowiada się dzień pełen atrakcji  dla młodszych i starszych uczestników, którzy 11 maja wezmą udział w obchodach 15 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, np. gry i zabawy z animatorami dla dzieci, konkursy z zakresu ekologii, gra miejska, pokazy elektrycznego autobusu Miejskiego Zakładu Komunikacji czy fotobudka.

Świętować będzie także Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić Pomnik Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Dodatkowo do obejrzenia będą wystawy i ekspozycje znajdujące się w budynku muzeum.

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza 12 maja na dzień otwarty pt.: „Polska Różnorodna – Niezwykła codzienność w Muzeum Wsi Radomskiej”. Dodatkową atrakcją będzie „Certyfikat sprawności pradziadka”, czyli plenerowe warsztaty muzealne, polegające na obejrzeniu pokazu i próbie wykonania następujących czynności: pozyskiwanie mąki w stępach, formowanie bułek z ciasta drożdżowego, ubijanie masła w maselnicy, pranie w balii na tarze, obróbka lnu, skręcanie sznurka, tkanie na ramkach tkackich.

Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, wystawa pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza” to propozycja Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

 

Wszystkie wydarzenia na Mazowszu dostępne są na stronie: https://dniotwarte.eu/.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś