Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W jaki sposób planować rozwój lokalny i regionalny? Jak wybierać inwestycje? I jak pomagają w ich realizacji fundusze europejskie? Tego dotyczy trwająca właśnie wizyta administracji rządowej i samorządowej z Gruzji  w Polsce. Wizyta jest częścią projektu realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury w Gruzji. Pierwsze dwa dni poświęcone były doświadczeniom mazowieckich samorządów i instytucji odpowiedzialnych za planowanie rozwoju regionu i wdrażanie funduszy unijnych.

 

W dniach 25 – 29 czerwca delegacja administracji rządowej i samorządów z miast Zugdidi i Gori odwiedza Polskę. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego i Kancelarii Marszałka. Omówiono proces tworzenia strategii rozwoju województwa i jej powiązania z dokumentami z poziomu europejskiego, krajowego i regionalnego. Goście z Gruzji poznali założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz przykłady realizowanych projektów. Zapoznali się z nowymi instrumentami dedykowanymi rozwojowi lokalnemu. Należą do nich Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) skierowane do Warszawy i sąsiednich 39 gmin oraz Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT) skierowane do pozostałych samorządów. Już teraz na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego powstaje ponad 10 tys. miejsc parkingowych i przeszło 300 km ścieżek rowerowych. W ramach RIT realizowane są natomiast takie inwestycje jak m.in. budowa trasy północno-zachodniej Miasta Płocka czy budowa tunelu i kolejnego etapu śródmiejskiej obwodnicy w Siedlcach.

 

Doświadczenia mazowieckich samorządów

Wizyta na Mazowszu była okazją do rozmów z samorządami i obejrzenia inwestycji dofinansowanych ze środków europejskich. Starostwo Powiatowe w Węgrowie zaprezentowało końcowy etap prac na drodze nr 2247W Kałuszyn – Wierzbno – Roguszyn – Korytnica – Paplin, czyli jednej z największych inwestycji w historii powiatu. Przedstawiciele Urzędu Miasta w Węgrowie opowiedzieli m.in. o rozbudowie oczyszczalni ścieków wykonanej w unijnej perspektywie 2007-2013 oraz trwającym właśnie projekcie dotyczącym e-usług w urzędzie. Była możliwość obejrzenia odnowionego budynku Węgrowskiego Ośrodka Kultury, a także zrewitalizowanego Rynku Mariackiego.

Spotkanie z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Węgrowie

 

Spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta w Węgrowie

 

Swoimi doświadczeniami w planowaniu inwestycji miejskich podzielili się również przedstawiciele Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki. Delegacja z Gruzji dowiedziała się, jak miasto mierzy się z wyzwaniami w zakresie m.in. konieczności zmniejszenia korków na ulicach oraz większej efektywności energetycznej budynków. W mieście wprowadzono na przykład bezpłatną komunikację dla mieszkańców, czy też wybudowano w formule budownictwa pasywnego budynek przedszkola. Nie mogło zabraknąć również inwestycji zrealizowanych ze środków programu regionalnego. Uczestnicy spotkania odwiedzili wybudowaną z unijnym wsparciem nowoczesną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także Zabytkowy Pałac Dernałowiczów.

Spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki

 

Wizyta delegacji Gruzji w Polsce odbywa się w ramach projektu „Improving Infrastructure Quality through Better Planning Systems” realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury w Gruzji. W programie zaplanowano również spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, jak i wizytację budowy drugiej linii warszawskiego metra.

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś