Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W jaki sposób planować rozwój lokalny i regionalny? Jak wybierać inwestycje? I jak pomagają w ich realizacji fundusze europejskie? Tego dotyczy trwająca właśnie wizyta administracji rządowej i samorządowej z Gruzji  w Polsce. Wizyta jest częścią projektu realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury w Gruzji. Pierwsze dwa dni poświęcone były doświadczeniom mazowieckich samorządów i instytucji odpowiedzialnych za planowanie rozwoju regionu i wdrażanie funduszy unijnych.

 

W dniach 25 – 29 czerwca delegacja administracji rządowej i samorządów z miast Zugdidi i Gori odwiedza Polskę. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego i Kancelarii Marszałka. Omówiono proces tworzenia strategii rozwoju województwa i jej powiązania z dokumentami z poziomu europejskiego, krajowego i regionalnego. Goście z Gruzji poznali założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz przykłady realizowanych projektów. Zapoznali się z nowymi instrumentami dedykowanymi rozwojowi lokalnemu. Należą do nich Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) skierowane do Warszawy i sąsiednich 39 gmin oraz Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT) skierowane do pozostałych samorządów. Już teraz na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego powstaje ponad 10 tys. miejsc parkingowych i przeszło 300 km ścieżek rowerowych. W ramach RIT realizowane są natomiast takie inwestycje jak m.in. budowa trasy północno-zachodniej Miasta Płocka czy budowa tunelu i kolejnego etapu śródmiejskiej obwodnicy w Siedlcach.

 

Doświadczenia mazowieckich samorządów

Wizyta na Mazowszu była okazją do rozmów z samorządami i obejrzenia inwestycji dofinansowanych ze środków europejskich. Starostwo Powiatowe w Węgrowie zaprezentowało końcowy etap prac na drodze nr 2247W Kałuszyn – Wierzbno – Roguszyn – Korytnica – Paplin, czyli jednej z największych inwestycji w historii powiatu. Przedstawiciele Urzędu Miasta w Węgrowie opowiedzieli m.in. o rozbudowie oczyszczalni ścieków wykonanej w unijnej perspektywie 2007-2013 oraz trwającym właśnie projekcie dotyczącym e-usług w urzędzie. Była możliwość obejrzenia odnowionego budynku Węgrowskiego Ośrodka Kultury, a także zrewitalizowanego Rynku Mariackiego.

Spotkanie z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Węgrowie

 

Spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta w Węgrowie

 

Swoimi doświadczeniami w planowaniu inwestycji miejskich podzielili się również przedstawiciele Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki. Delegacja z Gruzji dowiedziała się, jak miasto mierzy się z wyzwaniami w zakresie m.in. konieczności zmniejszenia korków na ulicach oraz większej efektywności energetycznej budynków. W mieście wprowadzono na przykład bezpłatną komunikację dla mieszkańców, czy też wybudowano w formule budownictwa pasywnego budynek przedszkola. Nie mogło zabraknąć również inwestycji zrealizowanych ze środków programu regionalnego. Uczestnicy spotkania odwiedzili wybudowaną z unijnym wsparciem nowoczesną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także Zabytkowy Pałac Dernałowiczów.

Spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki

 

Wizyta delegacji Gruzji w Polsce odbywa się w ramach projektu „Improving Infrastructure Quality through Better Planning Systems” realizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury w Gruzji. W programie zaplanowano również spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, jak i wizytację budowy drugiej linii warszawskiego metra.

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych