Nasze serwisy
Zostało już tylko 11 dni na ubieganie się o fundusze europejskie na ochronę zabytków. Konkurs o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego trwa do 30 listopada. O wsparcie z Unii Europejskiej mogą ubiegać się m.in.: samorządy, ich jednostki organizacyjne, instytucje kultury, czy kościoły. Prosimy o niepozostawianie składania wniosków na ostatnią chwilę.
Do końca listopada o fundusze na odnowę zabytków mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły, parki narodowe i krajobrazowe, ale też jednostki sektora finansów publicznych i spółki prawa handlowego. Konkurs realizowany jest w ramach działania 5.3 Dziedzictwo Kulturowe.
Jest to jeden z najdłużej trwających konkursów w ramach programu regionalnego. W tym roku mierzymy się z zupełnie nowym wyzwaniem jakim jest epidemia COVID-19, dlatego aby ułatwić wszystkim zainteresowanym przygotowanie wniosków o dofinansowanie termin był już kilkakrotnie wydłużany. Z uwagi na to, że zbliżamy się do końca obecnej perspektywy unijnej i ograniczoną już pulę środków bardziej punktowane będą projekty gotowe do realizacji oraz zabytki wyłączone z użytkowania z powodu złego stanu technicznego – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która odpowiada za przeprowadzenie konkursu.
Wsparcie z programu regionalnego pozwoli na konserwację, renowację, czy modernizację historycznych obiektów i zespołów zabytkowych. Fundusze europejskie zainwestowane zostaną w ochronę ogrodów i parków, a także zabezpieczenie zabytkowych obiektów przed zniszczeniem lub kradzieżą. Dofinansowanie jednego projektu wyniesie do 1 miliona złotych. Jakie prace będzie można sfinansować? Roboty i materiały budowlane, prace konserwatorskie, restauratorskie, termomodernizacyjne, ale też montażowe czy instalacyjne. Obiekty muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dlatego pomoc finansowa obejmie również koszty usunięcia zbędnych barier architektonicznych.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu z działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe, typ projektów: Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę obiektów zabytkowych (nr RPMA.05.03.00-IP.01-14-105/20). Wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0.
Jak Fundusze Europejskie wspierają kulturę na Mazowszu?
Fundusze Europejskie wspierają zwiększanie dostępności do zasobów kultury i dziedzictwa historycznego Mazowsza. Do tej pory pomoc finansową uzyskało 75 projektów, a ich wsparcie przekroczyło 176 mln zł. Część dofinansowanych działań dotyczyła ochrony zabytków. Dawny blask, ale też nowe funkcje społeczno-kulturalne zyskały na przykład wybudowana w stylu secesyjnym willa Niespodzianka w Grodzisku Mazowieckim, zabytkowy Domek Ogrodnika zlokalizowany w Parku Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie, czy Jatki czyli dawna siedziba targu mięsnego w Ostrowi Mazowieckiej. Wsparcie z Unii Europejskiej pomogło również w renowacji kościoła Świętej Trójcy w Warszawie, odnowieniu zabytkowej oficyny w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach, czy żyrardowskiej „Ochronki”, która pierwotnie powstała jako miejsce opieki nad dziećmi pracowników zakładów lniarskich, a obecnie jest siedzibą miejskiego przedszkola.
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Sieć Punktów Informacyjnych
Funduszy Europejskich w województwie mazowieckim
pn. 8.00-18.00, wt.-pt. 08.00-16.00
tel. 801 101 101*, 22 542 27 99
*Opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora.
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych