Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zostało już tylko 11 dni na ubieganie się o fundusze europejskie na ochronę zabytków. Konkurs o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego trwa do 30 listopada. O wsparcie z Unii Europejskiej mogą ubiegać się m.in.: samorządy, ich jednostki organizacyjne, instytucje kultury, czy kościoły. Prosimy o niepozostawianie składania wniosków na ostatnią chwilę.

Do 30 listopada kolejna szansa na zdobycie dofinansowania

Do końca listopada o fundusze na odnowę zabytków mogą ubiegać się samorządy, ich jednostki organizacyjne, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły, parki narodowe i krajobrazowe, ale też jednostki sektora finansów publicznych i spółki prawa handlowego. Konkurs realizowany jest w ramach działania 5.3 Dziedzictwo Kulturowe.

Jest to jeden z najdłużej trwających konkursów w ramach programu regionalnego. W tym roku mierzymy się z zupełnie nowym wyzwaniem jakim jest epidemia COVID-19, dlatego aby ułatwić wszystkim zainteresowanym przygotowanie wniosków o dofinansowanie termin był już kilkakrotnie wydłużany. Z uwagi na to, że zbliżamy się do końca obecnej perspektywy unijnej i ograniczoną już pulę środków bardziej punktowane będą projekty gotowe do realizacji oraz zabytki wyłączone z użytkowania z powodu złego stanu technicznego – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, która odpowiada za przeprowadzenie konkursu.

Na co przeznaczone zostaną fundusze z Unii Europejskiej?

Wsparcie z programu regionalnego pozwoli na konserwację, renowację, czy modernizację historycznych obiektów i zespołów zabytkowych. Fundusze europejskie zainwestowane zostaną w ochronę ogrodów i parków, a także zabezpieczenie zabytkowych obiektów przed zniszczeniem lub kradzieżą. Dofinansowanie jednego projektu wyniesie do 1 miliona złotych. Jakie prace będzie można sfinansować? Roboty i materiały budowlane, prace konserwatorskie, restauratorskie, termomodernizacyjne, ale też montażowe czy instalacyjne. Obiekty muszą być  dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dlatego pomoc finansowa obejmie również koszty usunięcia zbędnych barier architektonicznych.  

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu z działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe, typ projektów: Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę obiektów zabytkowych (nr RPMA.05.03.00-IP.01-14-105/20). Wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej w systemie MEWA 2.0.

Jak Fundusze Europejskie wspierają kulturę na Mazowszu?

Fundusze Europejskie wspierają zwiększanie dostępności do zasobów kultury i dziedzictwa historycznego Mazowsza. Do tej pory pomoc finansową uzyskało 75 projektów, a ich wsparcie przekroczyło 176 mln zł. Część dofinansowanych działań dotyczyła ochrony zabytków. Dawny blask, ale też nowe funkcje społeczno-kulturalne zyskały na przykład wybudowana w stylu secesyjnym willa Niespodzianka w Grodzisku Mazowieckim, zabytkowy Domek Ogrodnika zlokalizowany w Parku Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie, czy Jatki czyli dawna siedziba targu mięsnego w Ostrowi Mazowieckiej. Wsparcie z Unii Europejskiej pomogło również w renowacji kościoła Świętej Trójcy w Warszawie, odnowieniu zabytkowej oficyny w Zespole Pałacowo-Parkowym w Kozienicach, czy żyrardowskiej „Ochronki”, która pierwotnie powstała jako miejsce opieki nad dziećmi pracowników zakładów lniarskich, a obecnie jest siedzibą miejskiego przedszkola.

Zdjęcia:

  1. Odnowiona pochodząca z 1903 roku Willa Niespodzianka w Grodzisku Mazowieckim (zdjęcie: Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim)
  2. Pochodzący z XVIII wieku Domek Ogrodnika zlokalizowany w parku założonym przez księżną Eleonorę Czartoryską w Radzyminie (źródło zdjęcia: Gmina Radzymin, autor: Zbigniew Pachulski)
  3. Kopuła Kościoła Świętej Trójcy w Warszawie po renowacji (zdjęcie: M. Lanowiecki)

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś