Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Z roku na rok na Mazowszu przybywa inicjatyw i wydarzeń promujących innowacyjność, a nowatorskie projekty na stałe wpisały się w krajobraz województwa. Blisko 9 mld zł z UE na lata 2014-2020, utworzenie systemu regionalnych klastrów kluczowych, inteligentne specjalizacje czy startupowy ekosystem Warszawy – to przykłady działań, które wpłyną na rozwój regionu. Publikacja „Mazowsze 2016: innowacje, trendy, wyzwania”, przygotowana przez Fundację Kreatywne Mazowsze, podpowiada które innowacyjne przedsięwzięcia będą przedmiotami dyskusji i mają realną szansę wpłynąć na oblicze regionu w 2016 roku.

Do udziału w tworzeniu publikacji zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, jednostek naukowych i uczelni wyższych, klastrów oraz przedsiębiorstw. Jako instytucje, wyróżniające się działaniami proinnowacyjnymi, zostali oni poproszeni o prognozę dla Mazowsza na 2016 rok oraz wskazanie wydarzeń i inicjatyw o szczególnej wadze dla rozwoju regionu. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Agencja Rozwoju Mazowsza S.A, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Orange Polska czy BuroHappold Engineering – to tylko niektórzy z partnerów, którzy w publikacji „Mazowsze 2016: innowacje, trendy, wyzwania” dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz inaugurują dialog o rozwoju regionu w nowym roku.

Jakie elementy w największym stopniu wpłyną na innowacyjność w regionie w 2016 roku? Partnerzy publikacji wskazują iż, jednym z nich będzie dostępność środków finansowych oraz rozwój proinnowacyjnej polityki samorządowej. Ich połączenie zintensyfikuje działania podejmowane dotąd przez jednostki administracji i otworzy przed Mazowszem szanse budowy silnej pozycji gospodarczej w oparciu o innowacje. Fundamentem rozwoju w 2016 roku stanie się istniejąca już w regionie infrastruktura badawczo-rozwojowa. Inwestycje uczelni w nowoczesne centra badawcze, laboratoria oraz kampusy stworzyły szerokie możliwości nie tylko dla samych jednostek naukowych i studentów, ale także dla przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu. 2016 rok będzie sprawdzianem ich działalności i wykorzystania posiadanego potencjału. Nie do pominięcia jest także wpływ na innowacyjność w regionie licznych wydarzeń i konkursów promujących proinnowacyjne postawy, edukujących i dających szansę na osiągnięcie sukcesów studentom, naukowcom i młodym przedsiębiorstwom.

Na tegoroczne konkursy wzmacniające innowacyjność i przedsiębiorczość Mazowsza zaplanowaliśmy ponad 100 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. W którym kierunku idziemy? Zachęcania do podejmowania decyzji o przekształceniu pomysłu w biznes, zmniejszenia obaw przed eksperymentowaniem i zaangażowaniem w działalność badawczo-rozwojową, oferowania innowacyjnych rozwiązań w skali regionu, a także na arenie międzynarodowej – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś