Nasze serwisy
Z roku na rok na Mazowszu przybywa inicjatyw i wydarzeń promujących innowacyjność, a nowatorskie projekty na stałe wpisały się w krajobraz województwa. Blisko 9 mld zł z UE na lata 2014-2020, utworzenie systemu regionalnych klastrów kluczowych, inteligentne specjalizacje czy startupowy ekosystem Warszawy – to przykłady działań, które wpłyną na rozwój regionu. Publikacja „Mazowsze 2016: innowacje, trendy, wyzwania”, przygotowana przez Fundację Kreatywne Mazowsze, podpowiada które innowacyjne przedsięwzięcia będą przedmiotami dyskusji i mają realną szansę wpłynąć na oblicze regionu w 2016 roku.
Do udziału w tworzeniu publikacji zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, jednostek naukowych i uczelni wyższych, klastrów oraz przedsiębiorstw. Jako instytucje, wyróżniające się działaniami proinnowacyjnymi, zostali oni poproszeni o prognozę dla Mazowsza na 2016 rok oraz wskazanie wydarzeń i inicjatyw o szczególnej wadze dla rozwoju regionu. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Agencja Rozwoju Mazowsza S.A, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Orange Polska czy BuroHappold Engineering – to tylko niektórzy z partnerów, którzy w publikacji „Mazowsze 2016: innowacje, trendy, wyzwania” dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz inaugurują dialog o rozwoju regionu w nowym roku.
Jakie elementy w największym stopniu wpłyną na innowacyjność w regionie w 2016 roku? Partnerzy publikacji wskazują iż, jednym z nich będzie dostępność środków finansowych oraz rozwój proinnowacyjnej polityki samorządowej. Ich połączenie zintensyfikuje działania podejmowane dotąd przez jednostki administracji i otworzy przed Mazowszem szanse budowy silnej pozycji gospodarczej w oparciu o innowacje. Fundamentem rozwoju w 2016 roku stanie się istniejąca już w regionie infrastruktura badawczo-rozwojowa. Inwestycje uczelni w nowoczesne centra badawcze, laboratoria oraz kampusy stworzyły szerokie możliwości nie tylko dla samych jednostek naukowych i studentów, ale także dla przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu. 2016 rok będzie sprawdzianem ich działalności i wykorzystania posiadanego potencjału. Nie do pominięcia jest także wpływ na innowacyjność w regionie licznych wydarzeń i konkursów promujących proinnowacyjne postawy, edukujących i dających szansę na osiągnięcie sukcesów studentom, naukowcom i młodym przedsiębiorstwom.
Na tegoroczne konkursy wzmacniające innowacyjność i przedsiębiorczość Mazowsza zaplanowaliśmy ponad 100 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. W którym kierunku idziemy? Zachęcania do podejmowania decyzji o przekształceniu pomysłu w biznes, zmniejszenia obaw przed eksperymentowaniem i zaangażowaniem w działalność badawczo-rozwojową, oferowania innowacyjnych rozwiązań w skali regionu, a także na arenie międzynarodowej – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.