Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Czy czujemy się obywatelami Unii Europejskiej? Jakie korzyści widzimy w przynależeniu do europejskiej Wspólnoty? Jak oceniamy działania UE w związku z pandemią koronawirusa? Na te i inne pytania odpowiedzieli uczestnicy badania Eurobarometr 2020 zrealizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej. W badaniu przeprowadzonym na przełomie lipca i sierpnia wzięli udział przedstawiciele wszystkich państw członkowskich. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami!

 

Rośnie zaufanie do UE

Czy Europejczycy mają zaufanie do Unii Europejskiej? Tak, najwyższy poziom zaufania występuje u Irlandczyków (73 procent) oraz Duńczyków (63 procent). W Polsce wskaźnik ten wynosi 56% i od ubiegłego roku urósł aż o 7 procent. Tym samym należymy do grona państw w których odnotowano najwyższe wzrosty zaufania. To pokazuje, że coraz bardziej dostrzegamy rolę UE w naszym życiu.

Czy czujemy się obywatelami UE? Zdecydowanie tak, takiej odpowiedzi udzieliło aż 83 procent badanych z Polski. To niewiele mniej niż zadeklarowali mieszkańcy państw o zdecydowanie dłuższej historii członkostwa, takich jak Luksemburg czy Irlandia (po 89 procent). Co więcej, jako naród z optymizmem patrzymy na przyszłość Unii Europejskiej (aż 75 procent pozytywnych odpowiedzi).

 

Co dla nas oznacza UE?

Unia Europejska to wspólnota wartości, takich jak poszanowanie godności ludzkiej, wolności, równości, demokracji, rządów prawa, a także praw człowieka. To także konkretne korzyści społeczno-gospodarcze, z których czerpią mieszkańcy. Co dla nas Polaków znaczy UE? Zdaniem największej liczby badanych Unia Europejska to swoboda  podróżowania, nauki i pracy w dowolnym miejscu, jakość życia przyszłych pokoleń oraz pokój. To także demokracja oraz silniejszy głos w świecie. Co o tym myśli reszta Europy? Co do pierwszego miejsca wszyscy są zgodni, wolność przemieszczania się wygrywa. Na kolejnych miejscach znalazły się: wspólna waluta, pokój, różnorodność kulturowa i silniejszy głos w świecie.

 

UE kontra koronawirus

Polacy pozytywnie oceniają działania instytucji europejskich w związku z epidemią koronawirusa (takiego zdania jest 60 procent badanych). Wierzymy też, że UE będzie podejmowała właściwe decyzje w przyszłości (68 procent). Podobnie jak reszta Europejczyków uważamy, że najważniejsze jest obecnie udostępnienie środków finansowych na wynalezienie leku lub szczepionki oraz ustalenie strategii postępowania na wypadek podobnych kryzysów w przyszłości. Na trzecim miejscu znalazł się rozwój europejskiej polityki zdrowotnej.

Jak UE wspiera Mazowsze? W obliczu koronawirusa UE zaproponowała najbardziej elastyczne w historii zasady pomocy. Dzięki temu natychmiast skierowane zostało wsparcie do placówek medycznych, zespołów ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego, a także szkół. W dalszej kolejności udostępniana jest pomoc dla przedsiębiorców, którzy najmocniej odczuli skutki ograniczeń w prowadzeniu działalności.

W kierunku Zielonego Ładu

Działania środowiskowe są jednym z największych wyzwań współczesności. Dlatego mieszkańcy UE są zgodni, że największą uwagę należy poświęcić rozwojowi odnawialnych źródeł energii oraz ograniczaniu odpadów z tworzyw sztucznych. Takie podejście wpisuje się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki, bezpiecznego dla środowiska i człowieka. Obejmuje on szereg działań pozwalających na efektywniejsze korzystanie z zasobów, zmniejszanie poziomu zanieczyszczeń, a także ochronę bioróżnorodności.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do monitorowania profilu Fundusze dla Mazowsza w serwisie Facebook, gdzie będziemy prezentować kolejne odsłony raportu w formie infografik! Zapraszamy również do zapoznania się z pełnym raportem Standard Eurobarometer 93. Summer 2020”.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś