Nasze serwisy
Czy czujemy się obywatelami Unii Europejskiej? Jakie korzyści widzimy w przynależeniu do europejskiej Wspólnoty? Jak oceniamy działania UE w związku z pandemią koronawirusa? Na te i inne pytania odpowiedzieli uczestnicy badania Eurobarometr 2020 zrealizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej. W badaniu przeprowadzonym na przełomie lipca i sierpnia wzięli udział przedstawiciele wszystkich państw członkowskich. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami!
Czy Europejczycy mają zaufanie do Unii Europejskiej? Tak, najwyższy poziom zaufania występuje u Irlandczyków (73 procent) oraz Duńczyków (63 procent). W Polsce wskaźnik ten wynosi 56% i od ubiegłego roku urósł aż o 7 procent. Tym samym należymy do grona państw w których odnotowano najwyższe wzrosty zaufania. To pokazuje, że coraz bardziej dostrzegamy rolę UE w naszym życiu.
Czy czujemy się obywatelami UE? Zdecydowanie tak, takiej odpowiedzi udzieliło aż 83 procent badanych z Polski. To niewiele mniej niż zadeklarowali mieszkańcy państw o zdecydowanie dłuższej historii członkostwa, takich jak Luksemburg czy Irlandia (po 89 procent). Co więcej, jako naród z optymizmem patrzymy na przyszłość Unii Europejskiej (aż 75 procent pozytywnych odpowiedzi).
Unia Europejska to wspólnota wartości, takich jak poszanowanie godności ludzkiej, wolności, równości, demokracji, rządów prawa, a także praw człowieka. To także konkretne korzyści społeczno-gospodarcze, z których czerpią mieszkańcy. Co dla nas Polaków znaczy UE? Zdaniem największej liczby badanych Unia Europejska to swoboda podróżowania, nauki i pracy w dowolnym miejscu, jakość życia przyszłych pokoleń oraz pokój. To także demokracja oraz silniejszy głos w świecie. Co o tym myśli reszta Europy? Co do pierwszego miejsca wszyscy są zgodni, wolność przemieszczania się wygrywa. Na kolejnych miejscach znalazły się: wspólna waluta, pokój, różnorodność kulturowa i silniejszy głos w świecie.
Polacy pozytywnie oceniają działania instytucji europejskich w związku z epidemią koronawirusa (takiego zdania jest 60 procent badanych). Wierzymy też, że UE będzie podejmowała właściwe decyzje w przyszłości (68 procent). Podobnie jak reszta Europejczyków uważamy, że najważniejsze jest obecnie udostępnienie środków finansowych na wynalezienie leku lub szczepionki oraz ustalenie strategii postępowania na wypadek podobnych kryzysów w przyszłości. Na trzecim miejscu znalazł się rozwój europejskiej polityki zdrowotnej.
Jak UE wspiera Mazowsze? W obliczu koronawirusa UE zaproponowała najbardziej elastyczne w historii zasady pomocy. Dzięki temu natychmiast skierowane zostało wsparcie do placówek medycznych, zespołów ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego, a także szkół. W dalszej kolejności udostępniana jest pomoc dla przedsiębiorców, którzy najmocniej odczuli skutki ograniczeń w prowadzeniu działalności.
Działania środowiskowe są jednym z największych wyzwań współczesności. Dlatego mieszkańcy UE są zgodni, że największą uwagę należy poświęcić rozwojowi odnawialnych źródeł energii oraz ograniczaniu odpadów z tworzyw sztucznych. Takie podejście wpisuje się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarki, bezpiecznego dla środowiska i człowieka. Obejmuje on szereg działań pozwalających na efektywniejsze korzystanie z zasobów, zmniejszanie poziomu zanieczyszczeń, a także ochronę bioróżnorodności.
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.