Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Po 10 latach intensywnych prac nad grafenem polscy naukowcy będą mogli wreszcie prowadzić swoje badania w nowoczesnych laboratoriach wyposażonych w najnowsze urządzenia światowej klasy. Wczoraj został otwarty Etap I Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa m.in. dzięki środkom z UE jako przyznana dotacja przez zarząd województwa mazowieckiego w ramach RPO WM 2007-2013. W wydarzeniu inaugurującym unijny projekt udział wzięli m.in. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego oraz Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Grafen – materiał przyszłości

Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii powstaje na terenie Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Etap I jest częścią ogromnego przedsięwzięcia inwestycyjnego, mającego na celu budowę innowacyjnego kompleksu naukowo-badawczego w dziedzinie nanotechnologii. Będą tu prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a w szczególności nad grafenem, jednym z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych materiałów, który może zrewolucjonizować świat zaawansowanych technologii.

W ITME prowadzi się już intensywne prace nad grafenem, które zmierzają do zastosowania tego fascynującego materiału w produktach komercyjnych z dziedziny elektroniki, inżynierii materiałowej oraz medycyny. ITME uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach skupionych na wykorzystaniu wytwarzanego w instytucie grafenu. Wysoka jakość prowadzonych badań, oryginalne opracowania, nowe zgłoszenia patentowe, rozwój aparatury możliwy dzięki otwartemu właśnie Centrum tworzą warunki do szerokiej współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.

Budowa Centrum została podzielona na etapy. Właśnie zakończono pierwszy etap inwestycji, w ramach którego powstały nowe oraz zmodernizowano już istniejące w ITME laboratoria. Zakupiono nowoczesną aparaturę badawczo-naukową, m.in. spektrometr mas jonów wtórnych, fotoelektronowy spektrometr rentgenowski, skaningowy mikroskop elektronowy, mikroskop sił atomowych. Zmodernizowano niezbędną infrastrukturę techniczną i teleinformatyczną.

Projekt Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii – Etap I został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. W przyszłości, w ramach kolejnego etapu, powstanie nowy budynek laboratoryjny. Nowoczesna architektura, funkcjonalność, profesjonalne zaplecze techniczne, najnowocześniejsza aparatura badawcza i technologiczna, pomieszczenia laboratoryjne o wysokiej klasie czystości, powierzchnie biurowe i socjalne – to wszystko umożliwi realizację innowacyjnych i przełomowych badań w dziedzinie nowych nanotechnologii.

* Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych jest instytutem badawczym, specjalizującym się w opracowywaniu nowych materiałów i badaniu ich właściwości oraz możliwości wykorzystania w nauce i gospodarce. ITME wytwarza między innymi różnego rodzaju kryształy do zastosowania w elektronice i optoelektronice. Prowadzi też prace nad materiałami nowej generacji. Dzięki swoim dotychczasowym osiągnięciom, zalicza się do czołowych placówek naukowo-badawczych realizujących z wielkim sukcesem nowatorskie badania w wielu obszarach związanych z nowymi technologiami. ITME należy do światowej czołówki ośrodków naukowych prowadzących badania nad grafenem. W instytucie opracowano i opatentowano różne technologie wytwarzania grafenu, co pozwoliło na produkcję najwyższej jakości tego materiału oraz prowadzenie intensywnych badań aplikacyjnych.

 
 

Źródło: www.mazovia.pl

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych