Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Politechnika Warszawska z sukcesem zakończyła realizację projektu, który ułatwi opracowywanie nowych modeli i algorytmów analizy danych geoprzestrzennych i satelitarnych. Zaawansowana infrastruktura informatyczna, nowoczesne laboratoria i ogromne możliwości dla rozwoju nauki. Wsparcie sektora naukowo-badawczego w tak dużym zakresie, możliwe jest tylko dzięki Funduszom Europejskim. To już kolejny projekt na Mazowszu, który realnie wpłynie na rozwój takich dziedzin gospodarki jak przemysł i usługi. Tak Unia Europejska wspiera innowacje w naszym regionie.

 

 

Na grafice widać tekst CENTRUM NAUKOWYCH ANALIZ GEOPRZESTRZENNYCH I SATELITARNYCH (CENAGIS) - od pomysłu do realizacji. Fundusze Europejskie wspierają sektor naukowo-badawczy. Widać zdjęcia laboratoriów naukowych, sprzęt do analiz oraz mężczyznę testującego wirtualną rzeczywistość.

 

Konferencja podsumowująca projekt pn. „Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych wraz z laboratoriami testowania/certyfikacji produktów geomatycznych (CENAGIS)” była okazją do pokazania efektów wieloletniej pracy zespołu naukowego i projektowego z Politechniki Warszawskiej. Dzięki funduszom europejskim, naukowo-badawcza mapa Warszawy i Mazowsza wzbogaciła się o najnowocześniejszą infrastrukturę informatyczną, która pozwoli na prowadzenie analiz geoprzestrzennych oraz obliczeń satelitarnych typu spatial big data.

 

Otwierany projekt ma nie tylko wymiar lokalny, ale i europejski. Ten projekt jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stoją przed Mazowszem, przed Polską, całą Europą, a nawet światem – powiedział Bartłomiej Balcerzyk Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – Od wejścia Polski do Unii Europejskiej, a niedawno świętowaliśmy 20-lecie referendum akcesyjnego, Polska jest największym beneficjentem unijnej Polityki Spójności – podkreślił Przedstawiciel KE.

 

Charakter projektu CENAGIS jest wspólny dla całego środowiska akademickiego zajmującego się szeroko rozumianą geomatyką w Polsce. W celu koordynacji badań, utworzono Sieć Naukową Analiz Geoprzestrzennych, która obecnie zrzesza 24 jednostki badawcze z całej Polski.

 

Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych to nie jest tylko laboratorium dla wydziału. To jest coś, co widzimy znacznie szerzej, jako miejsce naukowych spotkań i wspólnych badań dla różnych jednostek, ponieważ ma to być jednostka otwarta dla wszystkich – podkreślał prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba Rektor Politechniki Warszawskiej.

 

Nowe wyzwania

W ramach projektu, w podwarszawskim Józefosławiu powstały laboratoria wzorcowania, kalibracji, certyfikacji instrumentów pomiarowych wykorzystywanych w pozyskiwaniu geoinformacji oraz laboratoria testowania aplikacji geoinformacyjnych oraz danych przestrzennych. Aby w pełni wykorzystać potencjał Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego w Józefosławiu, naukowcy będą poszerzać współpracę z innymi jednostkami naukowymi w Polsce i zagranicą.

 

Mieliśmy wcześniej zaplanowaną strategię i plan działania. Wiedzieliśmy, że w zakresie geoinformacji pojawiają się nowe wyzwania, zupełnie inne niż w poprzednich latach. Wiedzieliśmy też, że musimy wzmocnić współpracę naszego wydziału z innymi jednostkami naukowymi w Polsce, za granicą, ale też z firmami – mówił dr hab. inż. Dariusz Gotlib, prof. Uczelni, Prodziekan ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

 

Możliwości Laboratoriów

Powstałe nowoczesne przestrzenie to Laboratorium testowania odbiorników GNSS, Laboratorium testowania aplikacji nawigacyjnych i lokalizacyjnych, Laboratorium wzorcowania parametrów dalmierzy optoelektronicznych​, Laboratorium kalibracji skanerów laserowych i kamer cyfrowych, Laboratorium przetwarzania i integracji wielosensorowych danych lotniczych i satelitarnych (2D i 3D) oraz Pola testowe UAV. Więcej szczegółów na temat wykorzystywania laboratoriów znajduje się na stronie https://cenagis.edu.pl/

 

 

Jak wykorzystać platformę IT CENAGIS?

Tylko w ostatnim okresie mapa naukowo-badawcza Mazowsza, w szczególności Warszawy, poszerzyła się o kolejne zrealizowane z wsparciem Unii Europejskiej inwestycje w obszarach medycyny, edukacji i motoryzacji. Teraz przyszedł czas na obszar geoinformacji, czyli projekt CENAGIS. Co ważne, nie jest to jedyny projekt Politechniki Warszawskiej wspierany dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego. Na przestrzeni ostatnich dwóch perspektyw unijnych uczelnia otrzymała ponad 150 mln zł dofinansowania, co pokazuje rolę finansowania europejskiego w rozwoju nauki w Polsce – zaznaczał Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Przed centrum otwierają się nowe możliwości do współpracy np.

 

  • z Akceleratorem Innowacji Obronnych NATO. CENAGIS będzie pełniło rolę centrum testowego dla firm tworzących technologie podwójnego zastosowania.
  • udział w projekcie European Digital Innovation Hub of the Mazovia Macroregion. CENAGIS będzie pełniło rolę centrum testowego z zakresu big data dla firm, demonstrator technologii, prowadzenie szkoleń. (realizacja w 2024 roku).
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś