Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki Funduszom Europejskim możliwa była budowa  Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197. Inwestycja powstała na terenie kompleksu fortyfikacyjnego Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. Realizacja projektu pozwoliła zachować dziedzictwo kulturowe i stworzyć miejsce, w którym pamięć o obrońcach Modlina z 1939 r. będzie zawsze żywa. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 wyniosło ponad 3,3 mln zł, a nabór wniosków przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

Działania w ramach projektu pn. „Twierdza Modlin – udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych z trzech przełomów w ramach Centrum Edukacji Historycznej „Prochownia 197” polegały na pracach inwestycyjnych, modernizacyjnych i renowacyjnych starej prochowni. Dzięki temu zabytkowy obiekt został dostosowany do pełnienia nowych funkcji kulturowych i edukacyjnych. Nowe wyposażenie pojawiło się na dziedzińcu prochowni, w salach ekspozycyjnych, np. wirtualna strzelnica, przebieralnia, system multimedialny, na korytarzach i w amfiteatrze.

Nie zapomniano także o osobach z niepełnosprawnościami, wprowadzając odpowiednie udogodnienia (szerokie przejścia, wygodne łazienki). Teren wokół nieruchomości został zagospodarowany, pojawiły się alejki, nowa zieleń, ławki, stojaki do parkowania rowerów.

Multimedialna wystawa

W nowym Centrum powstała multimedialna ekspozycja poświęconą obronie Modlina w 1939 roku. Scenariusz zwiedzania pozwala na przedstawienie historii obiektu w sposób nowoczesny i interesujący dla turystów. Historyczna podróż w czasie zaprezentuje gościom wszystkie najważniejsze wydarzenia z historii Prochowni i Twierdzy Modlin. Udostępniono repliki oraz oryginalne eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak mundury, broń i odznaczenia. Wystawa posiada multimedialne oraz interaktywne elementy ekspozycji.

Na gości czeka m.in. fotograficzne lustro, które umożliwia zrobienie sobie pamiątkowej fotografii na tle historycznych plenerów Twierdzy Modlin. Dodatkowo zbudowano stanowisko strzelnicze, na którym można poćwiczyć swoją celność, korzystając z prawdziwego Ciężkiego Karabinu Maszynowego. Przygotowano także prezentację modeli pojazdów w 3D oraz element grywalizacji w postaci wirtualnej gry planszowej. Niezwykłe wrażenie robi też sferyczna projekcja na suficie prochowni.

Prochownia odegrała ważną rolę w wydarzeniach z września 1939 roku, ponieważ w jej wnętrzu znajdowało się stanowisko dowodzenia obroną Modlina. To właśnie z tego miejsca generał Wiktor Thommee wydawał rozkazy swoim żołnierzom – mówi Sebastian Sosiński, dyrektor Twierdzy Modlin, twórca ekspozycji.

W zrekonstruowanym  gabinecie generała Thommee, odwiedzjący będą mieli okazję doświadczyć symulacji nalotu bombowego. Dodatkowo, przed budynkiem stworzono miejsce pamięci, np. obok głazu z tablicą pamiątkową stoi multimedialna ławka odtwarzająca głos Wiktora Thommee.

Tytuł projektu: Twierdza Modlin – udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych z trzech przełomów w ramach Centrum Edukacji Historycznej „Prochownia 197”

Beneficjent: Fundacja Nasza Historia

Całkowita wartość projektu: 5 665 995,00 zł

Kwota dofinansowania UE: 3 367 812,15 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

 

Zdjęcia Piotr Zakrzewski

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś