Nasze serwisy
Dzięki Funduszom Europejskim możliwa była budowa Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197. Inwestycja powstała na terenie kompleksu fortyfikacyjnego Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. Realizacja projektu pozwoliła zachować dziedzictwo kulturowe i stworzyć miejsce, w którym pamięć o obrońcach Modlina z 1939 r. będzie zawsze żywa. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 wyniosło ponad 3,3 mln zł, a nabór wniosków przeprowadziła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
Działania w ramach projektu pn. „Twierdza Modlin – udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych z trzech przełomów w ramach Centrum Edukacji Historycznej „Prochownia 197” polegały na pracach inwestycyjnych, modernizacyjnych i renowacyjnych starej prochowni. Dzięki temu zabytkowy obiekt został dostosowany do pełnienia nowych funkcji kulturowych i edukacyjnych. Nowe wyposażenie pojawiło się na dziedzińcu prochowni, w salach ekspozycyjnych, np. wirtualna strzelnica, przebieralnia, system multimedialny, na korytarzach i w amfiteatrze.
Nie zapomniano także o osobach z niepełnosprawnościami, wprowadzając odpowiednie udogodnienia (szerokie przejścia, wygodne łazienki). Teren wokół nieruchomości został zagospodarowany, pojawiły się alejki, nowa zieleń, ławki, stojaki do parkowania rowerów.
W nowym Centrum powstała multimedialna ekspozycja poświęconą obronie Modlina w 1939 roku. Scenariusz zwiedzania pozwala na przedstawienie historii obiektu w sposób nowoczesny i interesujący dla turystów. Historyczna podróż w czasie zaprezentuje gościom wszystkie najważniejsze wydarzenia z historii Prochowni i Twierdzy Modlin. Udostępniono repliki oraz oryginalne eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak mundury, broń i odznaczenia. Wystawa posiada multimedialne oraz interaktywne elementy ekspozycji.
Na gości czeka m.in. fotograficzne lustro, które umożliwia zrobienie sobie pamiątkowej fotografii na tle historycznych plenerów Twierdzy Modlin. Dodatkowo zbudowano stanowisko strzelnicze, na którym można poćwiczyć swoją celność, korzystając z prawdziwego Ciężkiego Karabinu Maszynowego. Przygotowano także prezentację modeli pojazdów w 3D oraz element grywalizacji w postaci wirtualnej gry planszowej. Niezwykłe wrażenie robi też sferyczna projekcja na suficie prochowni.
Prochownia odegrała ważną rolę w wydarzeniach z września 1939 roku, ponieważ w jej wnętrzu znajdowało się stanowisko dowodzenia obroną Modlina. To właśnie z tego miejsca generał Wiktor Thommee wydawał rozkazy swoim żołnierzom – mówi Sebastian Sosiński, dyrektor Twierdzy Modlin, twórca ekspozycji.
W zrekonstruowanym gabinecie generała Thommee, odwiedzjący będą mieli okazję doświadczyć symulacji nalotu bombowego. Dodatkowo, przed budynkiem stworzono miejsce pamięci, np. obok głazu z tablicą pamiątkową stoi multimedialna ławka odtwarzająca głos Wiktora Thommee.
Tytuł projektu: Twierdza Modlin – udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych z trzech przełomów w ramach Centrum Edukacji Historycznej „Prochownia 197”
Beneficjent: Fundacja Nasza Historia
Całkowita wartość projektu: 5 665 995,00 zł
Kwota dofinansowania UE: 3 367 812,15 zł
Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe
Zdjęcia Piotr Zakrzewski
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Sieć Punktów Informacyjnych
Funduszy Europejskich w województwie mazowieckim
pn. 8.00-18.00, wt.-pt. 08.00-16.00
tel. 801 101 101*, 22 542 27 99
*Opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora.
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych