Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W malowniczo położonej nad Wisłą Twierdzy Modlin znajduje się wyjątkowe miejsce poświęcone historii II wojny światowej – Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197. Jest to interaktywna przestrzeń przedstawiająca bohaterską obronę Modlina w 1939 roku, w której powstaniu pomogły fundusze z Unii Europejskiej. Dzięki ponad 3 mln zł dofinansowania z programu regionalnego mieszkańcy Mazowsza i turyści zyskali kolejne ciekawe miejsce sprzyjające poznawaniu wojennej historii Polski.

Kolekcja broni w Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197, autor zdjęcia: Piotr Zakrzewski

 

Unia Europejska wspiera rozwój Mazowsza, nie zapominając jednocześnie o pielęgnowaniu historii regionu. Wśród projektów dofinansowanych ze środków programu regionalnego na lata 2014-2020 z tego obszaru znalazło się utworzenie Centrum Edukacji Historycznej Prochownia 197 na terenie Twierdzy Modlin.

Unia Europejska nieustannie wspiera polską kulturę. Fundusze europejskie pozwolą na zachowanie dziedzictwa kulturowego i zwiększenie dostępności Twierdzy Modlin poprzez udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych. Dzięki pracom modernizacyjnym i renowacyjnym obiekt będzie pełnił nie tylko funkcje kulturowe, ale i edukacyjne, a jednocześnie będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.  Udostepnienie obiektu zwiedzającym z regionu, z Polski czy z zagranicy wykorzysta istniejący potencjał turystyczny miejsca i pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Ten projekt to wyraz solidarności pozostałych obywateli Unii Europejskiej z Polakami. Prawie 60% kosztów inwestycji to bezzwrotna pomoc z budżetu Unii.  – komentuje Christopher Todd  Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Interaktywne centrum dowodzenia obroną Modlina

Dzięki dofinansowaniu europejskiemu Fundacja Nasza Historia zmodernizowała zabytkowy obiekt starej prochowni, która w 1939 roku była punktem dowodzenia generała Wiktora Thommee podczas obrony Twierdzy Modlin. Nowe wyposażenie pojawiło się na dziedzińcu oraz w salach ekspozycyjnych. Odwiedzający multimedialną wystawę mają do dyspozycji m.in.: wirtualną strzelnicę, grę historyczną, salę pamięci, czy symulator bombardowania. Udostępniono repliki oraz oryginalne eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak mundury, broń i odznaczenia. Obiekt został również przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Prochownia odegrała ważną rolę w wydarzeniach z września 1939 roku, ponieważ w jej wnętrzu znajdowało się stanowisko dowodzenia obroną Modlina. To właśnie z tego miejsca generał Wiktor Thommee wydawał rozkazy swoim żołnierzom – podkreśla Sebastian Sosiński, Dyrektor Twierdzy Modlin, twórca ekspozycji.

Adaptacja Prochowni na cele edukacyjne była jednym z ponad 70 projektów z zakresu ochrony zabytków i zwiększania dostępności do kultury dofinasowanych z funduszy europejskich z programu regionalnego na lata 2014-2020. Dzięki temu Nowy Dwór Mazowiecki zyskał wyjątkowe miejsce przyciągające turystów i pasjonatów historii, a także stanowiące atrakcyjną ofertę dla uczniów i mieszkańców – komentuje Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Tytuł projektu: Twierdza Modlin – udostępnienie zwiedzającym fortyfikacji obronnych z trzech przełomów w ramach Centrum Edukacji Historycznej „Prochownia 197”

Beneficjent: Fundacja Nasza Historia

Wartość projektu: 5,6 mln zł

Kwota dofinansowania z UE: 3,2 mln zł

Projekt zrealizowano w ramach działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020

 

Zdjęcia: Piotr Zakrzewski

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś