Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Gmina Szczawin Kościelny stawia na ekologię i czyste powietrze. Dzięki funduszom europejskim w 48 gospodarstwach domowych na terenie gminy zostaną wymienione przestarzałe urządzenia grzewcze na ekologiczne źródła ciepła. Inwestycja obejmuje także instalacji 23 odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzymał ponad 966,7 tys. zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Dziś umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz Barbara Stępniak – wójt gminy Szczawin Kościelny.

Planowana inwestycja obejmuje modernizację urządzeń grzewczych w 48 budynkach mieszkalnych. W ramach projektu wykonana zostanie kompleksowa wymiana nieefektywnego ekologicznie systemu grzewczego m.in.: pieców na węgiel czy drewno na niskoemisyjne, nowoczesne urządzenia. Poza wymianą pieców w 20 budynkach zamontowana zostanie również infrastruktura OZE. Będą to łącznie 23 instalacje, w tym 21 instalacji fotowoltaicznych i dwie instalacje kolektorów słonecznych.

 

– To już kolejna mazowiecka gmina, która zdecydowała się na wymianę przestarzałych pieców i postawiła na ekologiczne rozwiązania energetyczne. Jako samorząd Mazowsza staramy się wspierać tego typu inwestycje również środkami z budżetu Mazowsza. W tym roku w ramach jednego z naszych autorskich programów wsparcia przeznaczymy aż 26 mln zł na działania związane z ochroną powietrza, w tym na inwentaryzację źródeł ciepła – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Realizacja projektu przełoży się na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Wpłynie również na poprawę jakości powietrza, a także na obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej.

 

Tytuł projektu: Obniżenie poziomu niskiej emisji i poprawa, jakości powietrza poprzez wymianę urządzeń grzewczych w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie gminy Szczawin Kościelny

Beneficjent: Gmina Szczawin Kościelny

Całkowita wartość projektu: 1 364 205,24 zł

Kwota dofinansowania: 966 730,50 zł

Działanie 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych