Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Wystartował kolejny nabór projektów dotyczących mobilności miejskiej w Warszawie i 39 podwarszawskich gminach. Czystsze powietrze, bezpieczny dojazd do szkół, miejsc pracy, urzędów czy punktów przesiadkowych to korzyści wynikające z korzystania z dróg rowerowych. Samorządy i ich jednostki organizacyjne mogą pozyskać blisko 70 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Do 31 sierpnia Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych prowadzi nabór wniosków na projekty, których realizacja zwiększy kilometry dróg rowerowych w Warszawie i okolicznych gminach. Nowa sieć dróg rowerowych metropolii warszawskiej to kolejne korytarze transportowe zintegrowane z różnymi rodzajami transportu publicznego. To także doskonała alternatywa dla mieszkańców dojeżdżających samochodem do pracy, szkoły czy punktów handlowo-usługowych. Rower jako środek transportu to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Inwestycje w rozwój sieci dróg rowerowych sprawiają, że miasta stają się przyjazne zarówno dla środowiska jak i dla mieszkańców. W obecnej perspektywie startuje już kolejny konkurs dotyczący budowy i przebudowy dróg rowerowych w Warszawie i okolicznych gminach. Tak jak w pierwszym, preferowane będą projekty o dużej skali i sile oddziaływania, a także te najbardziej kompleksowe i integrujące różne środki transportu, a więc poprawiające komfort codziennego przemieszczania się.

Zgodnie z wynikami pierwszego konkursu w połowie 2018 roku powstanie ponad 300 km dróg i ścieżek rowerowych. Warszawa i 34 gminy sąsiadujące ze stolicą pozyskały na ten cel ponad 241 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich. Do 31 sierpnia trwa kolejny nabór i  szansa dla samorządów na otrzymanie dofinansowania na nowe kilometry tras  – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Na co, dla kogo i ile?

Fundusze unijne dostępne są na realizację inwestycji obejmujących budowę, przebudowę lub wytyczenie wydzielonych dróg dla rowerów, w tym oznakowanie przejazdów, pasów dla rowerów i wyznaczenie śluz rowerowych oraz przejazdy rowerowe przez skrzyżowania. Ze środków programu regionalnego powstaną ścieżki rowerowe, które ułatwią mieszkańcom dojazd do urzędów, szkół, czy punktów usługowo-handlowych.

Pula konkursu wynosi prawie 70 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządy i ich jednostki organizacyjne, funkcjonujące w ramach Porozumienia gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF) o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Należy liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego w realizację inwestycji na poziomie co najmniej 20 procent. Termin wykonania prac upływa w połowie 2020 r.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje o konkursie  w ramach Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza Podziałania 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT, Typ projektów Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej – ZIT – Ścieżki i infrastruktura rowerowa dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu. Nabór wniosków prowadzi Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Zapraszamy do kontaktu z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich zlokalizowanym w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednym z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego
i organizacji pozarządowych.

Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych