Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Wystartował kolejny nabór projektów dotyczących mobilności miejskiej w Warszawie i 39 podwarszawskich gminach. Czystsze powietrze, bezpieczny dojazd do szkół, miejsc pracy, urzędów czy punktów przesiadkowych to korzyści wynikające z korzystania z dróg rowerowych. Samorządy i ich jednostki organizacyjne mogą pozyskać blisko 70 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Do 31 sierpnia Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych prowadzi nabór wniosków na projekty, których realizacja zwiększy kilometry dróg rowerowych w Warszawie i okolicznych gminach. Nowa sieć dróg rowerowych metropolii warszawskiej to kolejne korytarze transportowe zintegrowane z różnymi rodzajami transportu publicznego. To także doskonała alternatywa dla mieszkańców dojeżdżających samochodem do pracy, szkoły czy punktów handlowo-usługowych. Rower jako środek transportu to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Inwestycje w rozwój sieci dróg rowerowych sprawiają, że miasta stają się przyjazne zarówno dla środowiska jak i dla mieszkańców. W obecnej perspektywie startuje już kolejny konkurs dotyczący budowy i przebudowy dróg rowerowych w Warszawie i okolicznych gminach. Tak jak w pierwszym, preferowane będą projekty o dużej skali i sile oddziaływania, a także te najbardziej kompleksowe i integrujące różne środki transportu, a więc poprawiające komfort codziennego przemieszczania się.

Zgodnie z wynikami pierwszego konkursu w połowie 2018 roku powstanie ponad 300 km dróg i ścieżek rowerowych. Warszawa i 34 gminy sąsiadujące ze stolicą pozyskały na ten cel ponad 241 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich. Do 31 sierpnia trwa kolejny nabór i  szansa dla samorządów na otrzymanie dofinansowania na nowe kilometry tras  – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Na co, dla kogo i ile?

Fundusze unijne dostępne są na realizację inwestycji obejmujących budowę, przebudowę lub wytyczenie wydzielonych dróg dla rowerów, w tym oznakowanie przejazdów, pasów dla rowerów i wyznaczenie śluz rowerowych oraz przejazdy rowerowe przez skrzyżowania. Ze środków programu regionalnego powstaną ścieżki rowerowe, które ułatwią mieszkańcom dojazd do urzędów, szkół, czy punktów usługowo-handlowych.

Pula konkursu wynosi prawie 70 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się samorządy i ich jednostki organizacyjne, funkcjonujące w ramach Porozumienia gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF) o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Należy liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego w realizację inwestycji na poziomie co najmniej 20 procent. Termin wykonania prac upływa w połowie 2020 r.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje o konkursie  w ramach Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza Podziałania 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT, Typ projektów Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej – ZIT – Ścieżki i infrastruktura rowerowa dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu. Nabór wniosków prowadzi Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Zapraszamy do kontaktu z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich zlokalizowanym w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednym z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego
i organizacji pozarządowych.

Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś