Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dobra wiadomość dla beneficjentów realizujących projekty wspierające osoby niesamodzielne, z niepełnosprawnościami, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ubóstwem. Zarząd Województwa Mazowieckiego o prawie 208 tys. zł zwiększył kwotę dofinansowania z funduszy europejskich dla czterech projektów oferujących pomoc  takim właśnie osobom. Dodatkowe wydatki w projektach będą związane z ograniczaniem skutków pandemii.

Większy budżet projektów, pozwoli na zakup środków ochrony indywidualnej oraz niezbędnego sprzętu do walki z epidemią, np. maseczek, gogli, przyłbic, rękawiczek jednorazowych, fartuchów ochronnych, kombinezonów, płynów dezynfekujących ciało i powierzchnie, naczyń higienicznych, pojemników i innych sprzętów niezbędnych do pracy w obliczu epidemii COVID-19. Wnioskodawcy będą mogli także zatrudnić nowych pracowników do świadczenia usług lub przeznaczyć pieniądze na dodatkowe wynagrodzenie (np. dodatki) dla pracowników już zatrudnionych.

Jakich projektów dotyczy zwiększenie zakresu pomocy? 

Możliwość rozszerzenia pomocy dotyczy projektów realizowanych w ramach Poddziałania 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych. Wsparcie zwiększy zakres projektu realizowanego przez Spółdzielnię Socjalną „Samodzielność Praca Aktywność„. W projekcie udział bierze 88 osób z powiatów przasnyskiego, makowskiego, ostrołęckiego oraz z Ostrołęki. Są to osoby z niepełnosprawnościami, zagrożone ubóstwem oraz z zaburzeniami psychicznymi. Wsparcie polega m.in. na ofercie usług opiekuńczych, a także na działaniach zwiększających samodzielność w życiu codziennym poprzez udział w szkoleniach motywacyjnych i spotkaniach z psychologiem. Przyznanie dodatkowych środków w wysokości ok. 50 tys. zł pozwoli zakupić maseczki, rękawiczki jednorazowe, przyłbice, płyny dezynfekujące, a także termometry do bezdotykowych kontroli. Dodatkowo będzie można przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń w miejscu zamieszkania uczestników projektu i ich rodzin, w mieszkaniach wspomaganych, a także w pojazdach, którymi poruszają się uczestnicy projektu i ich opiekunowie.

Zwiększenie dostępności do usług społecznych dla osób niesamodzielnych z powiatów: wyszkowskiego, wołomińskiego, ostrowskiego i legionowskiego to cel projektu realizowanego przez FUNDACJĘ DOM Z SERCEM. Uczestnicy korzystają z usług opiekuńczych, w tym  specjalistycznych, oraz usług asystenckich świadczonych w ich miejscu zamieszkania. Dodatkowe środki w wysokości prawie 34,2 tys. zł Fundacja przeznaczy na zwiększenie bezpieczeństwa w związku z panująca epidemią COVID-19. Będą to zakupy np. maseczek wielokrotnego użytku, rękawiczek jednorazowych, płynu do dezynfekcji, elektronicznych termometrów, bramki do pomiaru temperatury, miernika ozonu oraz generatora ozonu do oczyszczania powietrza z bakterii, wirusów, alergenów.

Zwiększone dofinansowanie otrzyma również Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. Realizowany projekt  obejmuje świadczenie usług asystenta osobistego dla 100 osób z niepełnosprawnościami. Korzystają mieszkańcy z Warszawy oraz powiatu legionowskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego. Beneficjent przeznaczy dodatkowe pieniądze w wysokości ok. 13,8 tys. zł na kupno środków ochrony osobistej dla uczestników projektów, asystentów oraz dla pracowników. Natomiast STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MALWA PLUS planuje zakupy środków ochrony osobistej.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś