Nasze serwisy
Komisja Europejska za pośrednictwem programu WiFi4EU wspiera rozwój bezpłatnego dostępu do bezprzewodowego internetu w przestrzeniach publicznych, takich jak parki, place, budynki publiczne, biblioteki, ośrodki zdrowia i muzea w gminach w całej Europie. Budżet programu WiFi4EU na lata 2018–2020 wynosi 120 mln euro. Ze środków programu sfinansowana zostanie instalacja najnowocześniejszego sprzętu Wi-Fi w ośrodkach życia społecznego. Szczegółowe informacje o programie dostępne na wifi4eu.ec.europa.eu
To, że wszyscy powinni odnosić korzyści z łączności, oznacza, że ani miejsce zamieszkania, ani poziom dochodów nie powinny mieć przy tym znaczenia. Proponujemy dziś zatem, by do 2020 r. każda wieś i każde miasto w Europie oferowały bezpłatny dostęp do internetu w pobliżu głównych skupisk życia publicznego – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.
W ramach inicjatywy WiFi4EU gminy mogą ubiegać się o bony o wartości 15 tys. euro. Bony te służą pokryciu kosztów zainstalowania hotspotów Wi-Fi w miejscach publicznych w gminach, które nie oferują jeszcze tego rodzaju bezpłatnego publicznego dostępu do internetu. Wszystkie państwa członkowskie będą mogły otrzymać pewną minimalną liczbę bonów.
Bon WiFi4EU pokryje koszty sprzętu i instalacji hotspotów Wi-Fi. Gminy, które otrzymają bon, powinny ponieść koszty podłączenia do internetu (abonamentu) oraz konserwacji sprzętu, aby zapewnić bezpłatne i wysokiej jakości połączenia Wi-Fi przez okres co najmniej trzech lat.
Wnioski zgłoszeniowe przyjmowane będą od 3 czerwca 2020 od godz. 13 do 4 czerwca 2020 do godz. 17.
Dokumenty zgłoszeniowe dostępne na stronie: WiFi4EU | Bezpłatne Wi-Fi dla Europejczyków
Gminy, które otrzymają bon WiFi4EU na stałą kwotę w wysokości 15 tys. euro, wskażą miejsca tj. „skupiska życia publicznego”, gdzie zainstalowane zostaną hotspoty WiFi4EU (punkty dostępu do bezprzewodowego internetu). Mogą również wykorzystać bon WiFi4EU do częściowego sfinansowania droższych projektów. Bony mogą posłużyć m.in.: do zakupu nowego sprzętu lub modernizacji starego sprzętu i zastąpienia poszczególnych urządzeń nowocześniejszymi i lepszymi.
Zachęcamy do udziału w programie! Liczy się kolejność zgłoszeń!
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.