Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dobre wieści dla mieszkańców Płońska i okolic. Już w przyszłym roku na terenie powiatu płońskiego powstanie system wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. Wpłynie to nie tylko na znaczną poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, ale pozwoli też na ograniczenie skutków katastrof. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości ponad 612 tys. zł. Dziś umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta płoński Andrzej Stolpa oraz członek zarządu powiatu płońskiego Elżbieta Grodkiewicz. 

Bezpieczeństwo w powiecie płońskim

W ramach projektu zakupiony zostanie system złożony z centrali oraz 38 zestawów syren alarmowych wraz z wyposażeniem, które zostaną zamontowane w jedenastu gminach powiatu płońskiego. Pozwoli to nie tylko na ograniczenie skutków katastrof, ale zminimalizuje również ryzyko kosztów wynikających z usunięcia lub naprawienia szkód. Dzięki wczesnej reakcji istniejące zasoby techniczne i naturalne będą lepiej chronione przed zniszczeniem.

Wzrost świadomości mieszkańców

Liderem projektu jest powiat płoński, a partnerami – jedenaście gmin powiatu płońskiego, w tym dwie gminy miejskie: Miasto Płońsk i Miasto Raciąż oraz dziewięć gmin wiejskich: Czerwińsk nad Wisłą, Dzierzążnia, Joniec, Nowe Miasto, Płońsk, Raciąż, Naruszewo, Sochocin i Załuski. Na terenie wszystkich gmin uczestniczących w projekcie prowadzona będzie kampania informacyjna z zakresu rodzajów alarmów, komunikatów ostrzegawczych, potencjalnych zagrożeń oraz działań prewencyjnych. Odbędą się też spotkania informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców gmin.

– Jest to dla nas szczególny projekt, ponieważ pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców z 12 gmin powiatu płońskiego. Zaplanowane działania spowodują, że czas reakcji na zagrożenia będzie zdecydowanie krótszy, a odpowiednie służby dotrą na miejsce szybciej  – zaznaczył starosta płoński Andrzej Stolpa.

Od lewej: Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego, Andrzej Stolpa starosta płoński, Elżbieta Grodkiewicz członek zarządu powiatu płońskiego.

Tytuł projektu: System wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi w Powiecie Płońskim

Beneficjent: Powiat Płoński

Całkowita wartość projektu: 766 241,80 zł

Kwota dofinansowania: 612 993,44 zł

Działanie: 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych