Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Beneficjenci Funduszy Europejskich pomagają uchodźcom z Ukrainy, wykorzystując w tym celu przestrzenie oraz sprzęt dofinansowany z Unii Europejskiej. Doceniamy inicjatywy organizowane na rzecz pomocy osobom przybywającym do Polski. Takie działania podjęto m.in. w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, Mazowieckim Instytucie Kultury oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zobacz, jak wiele szlachetnych inicjatyw powstało na Mazowszu.

Na grafice znajduje się zdjęcie dłoni dziecka pomalowanych narodowymi barwami Ukrainy oraz podpis: „Beneficjenci Funduszy Europejskich wspierają uchodźców z Ukrainy!”

Wsparcie dla uchodźców w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach 

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach czynnie angażuje się w pomoc zarówno uchodźcom, przebywającym w Polsce, jak i obywatelom Ukrainy, pozostałym w kraju. Dzięki wcześniej zrealizowanym projektom unijnym placówka dysponuje zmodernizowanymi oddziałami szpitalnymi oraz nowoczesnym sprzętem diagnostycznym W Szpitalu wdrożono działania umożliwiające sprawną obsługę uchodźców. Działają tam punkty informacyjne, obsługiwane przez osoby porozumiewające się w języku ukraińskim. W siedleckich oddziałach szpitalnych hospitalizowano dotychczas ok. 60 osób z Ukrainy.

Inicjatywy w Mazowieckim Instytucie Kultury

Fundusze europejskie umożliwiły także kompleksową renowację i modernizację zabytkowego budynku Mazowieckiego Instytutu Kultury. Dzięki tym działaniom wzbogacona została oferta kulturalna Instytutu. W ramach solidarności z Ukrainą placówka oferuje szereg zajęć dla dzieci uciekających przed wojną. Jedna z sal Instytutu została przeznaczona na obszar zabawy pn. „MIKroklimat”. Dzieci mają tam przestrzeń do swobodnej zabawy, a rodzice chwilę dla siebie – mogą napić się kawy i skorzystać z bezpłatnej sieci WIFI. Ponadto w piątki w Instytucie wyświetlane są filmy dubbingowe po ukraińsku. Więcej informacji na stronie: www.mik.waw.pl.

Udogodnienia w Muzeum Niepodległości

Szereg inicjatyw dla osób z Ukrainy przygotowało również Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dzięki wsparciu unijnemu Muzeum posiada bogatą ofertę wystawienniczą oraz Centralny Magazyn Zbiorów. Muzeum organizuje noclegi dla uchodźców w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach biurowych w jednym z Oddziałów Muzeum – X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. W ostatnim czasie w placówce odbył się także koncert Sepfory Hajbeji, artystki z Ukrainy, spotkanie poświęcone historii Ukraińców w Polsce oraz prelekcja dla dzieci z Ukrainy pt. „W krainie Orła Białego”. Ponadto Dział Edukacji Muzeum oferuje bezpłatne przyjęcie grup szkolnych dzieci i młodzieży z Ukrainy w ramach projektu: „Liderki i Liderzy Edukacji”. Więcej informacji na stronie: https://muzeum-niepodleglosci.pl/

Podziel się swoimi działaniami na rzecz Ukrainy

Jeśli podjęte przez Państwa działania odbywają się z wykorzystaniem efektów inwestycji bądź sprzętów dofinansowanych ze środków europejskich, prosimy o wiadomość na adres media@mazowia.eu. Informacje o dalszych losach europejskich inwestycji udostępnimy na stronie www.funduszedlamazowsza.eu oraz w mediach społecznościowych.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś