Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzisiaj, 3 marca 2021 r. obchodzimy Światowy Dzień Słuchu i z tej okazji mamy dobrą wiadomość. Dzięki środkom europejskim możliwe było przebadanie ponad 48,7 tys. uczniów klas pierwszych z mazowieckich szkół podstawowych. Podjął się tego wyzwania Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu z siedzibą w Kajetanach aplikując o środki z UE. Projekty zostały zrealizowane w 41 powiatach Mazowsza, całkowita ich wartość to ponad 3,8 mln zł. Wkład z funduszy unijnych to kwota blisko 3,1 mln zł.

Co szóste dziecko idące do szkoły ma zaburzenia słuchu, dlatego wczesna diagnostyka wad słuchu jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Fundusze Europejskie już 17 rok wspierają ochronę zdrowia i właśnie te pieniądze udało się zainwestować w badania przesiewowe dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych. Dodatkowo pieniądze pomogły w leczeniu stwierdzonych zaburzeń słuchu. Projekty obejmowały także działania edukacyjne na temat wczesnej diagnostyki oraz profilaktyki uszkodzeń słuchu.

 

Zasięg projektu

W ramach projektu lekarze z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu przebadali ponad 48,7 tys. uczniów ze szkół podstawowych w 41 powiatach województwa mazowieckiego – z ciechanowskiego, sochaczewskiego, białobrzeskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, gostynińskiego, płockiego, sierpeckiego, makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego, wyszkowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego, łosickiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego, garwolińskiego, mińskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, wołomińskiego, grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego-zachodniego, przysuskiego, żuromińskiego, szydłowieckiego, lipskiego i żyrardowskiego.

Wartość dofinansowania wyniosła ponad 3,5 mnl zł (wraz z budżetem państwa). Projekty zostały zrealizowane  w ramach Działania 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych.

Jak podkreśla prof. Piotr H. Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu, słuch musimy badać regularnie. Tylko wtedy można ocenić, czy Regularne badania niedosłuch jest znaczący i wymaga interwencji czy np. stałej obserwacji pod okiem lekarza.

#eFEktEU na zdrowie

Z okazji obchodzonego dzisiaj święta Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych prezentuje po raz pierwszy nasz spot „#eFEktUE na zdrowie”. Zapraszamy do obejrzenia spotu na kanale YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=9UEV89hup38

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.

Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś