Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Skąd pozyskać dobre projekty i jak podnosić efektywność działów Badań i Rozwoju? Jak wykorzystywane jest Open Innovation w strategii przedsiębiorstw? Jakie bariery utrudniają wprowadzenie innowacji? W jaki sposób zmierzyć wartość innowacyjnych rozwiązań? Z tymi kwestami przyszło zmierzyć się uczestnikom debaty „Wyzwania nowej perspektywy – badania i rozwój”, podczas tegorocznego Forum Rozwoju Mazowsza.

W debacie udział wzięli: Dariusz Dzirba – Dyrektor Departamentu Badań i Rozwoju, PGNiG; Maciej Traczyk – Premedia Director, Europe, RR Donnelley; Katarzyna Rybicka – Członek Zarządu ds. Strategii i Rozwoju, Amplus; Daniel Piechocki – Dyrektor Integracjii Technologii i Innowacji, Orange Polska. Dyskusję poprowadziła Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers.

Prelegenci rozpoczęli debatę wprowadzając słuchaczy w tematyką Open Innovation. Prelegenci, reprezentujący szeroki zakres branż (branża komunikacyjna, rolno-spożywcza, energetyczna oraz telekomunikacyjna) wskazali różne zastosowania i cele Open Innovation w ich firmach. Są one postrzegane jako środek doskonalenia usług i zaspokajania potrzeb klientów, element na stałe wpisany do strategii przedsiębiorstwa, pozwalający na komfortowe pozyskiwanie innowacji czy też jako powiew świeżości umożliwiający dalszy rozwój.

Jak jednak zdobyć interesujące projekty, które mogłyby być realizowane w formule Open Innovation i w jaki sposób je zweryfikować? Cennym źródłem projektów może być transfer wiedzy praktycznej, współpraca z klastrami oraz wewnętrzne i zewnętrze programy przedsiębiorstw. Orange innowacji poszukuje wewnątrz firmy poprzez konkurs Telekreator dla pracowników firmy. Z zewnątrz pomysły pozyskiwane są za pomocą programu Orange Fab dla małych i średnich przedsiębiorstw, hekatonu BIHAPI organizowanego wspólnie z czterema dużymi miastami w Polsce oraz poprzez projekt „Imagine with Orange”, w którym najpopularniejsze pomysły mają szansę na współpracę z Techno Centre Orange. PGNiG swoją strategię dzieli na dwa horyzonty czasowe – krótkoterminowy (1-2 lata) oraz długoterminowy (do 10 lat). W każdym z nich poszukuje pomysłów wśród studentów i doktorantów w ramach konkursów na innowacje zgodne ze specyfiką działalności grupy kapitałowej. Dla zaproszonych gości, oprócz dedykowanych programów, bardzo istotne są chęci i pomysły potencjalnych innowatorów – identyfikowanych zarówno wśród środowiska akademickiego, małych i średnich przedsiębiorstw jak i osób prywatnych.

Zaproszonym gościom przyszło zmierzyć się ze wskazaniem barier wewnętrznych i zewnętrznych, które utrudniają bądź czasem nawet uniemożliwiają wprowadzanie innowacji do firm. Jako takie elementy wskazane zostały kultura organizacyjna i związane z nią postawy pracowników, wydłużony proces decyzyjny w korporacjach, mający zmniejszyć ryzyko podejmowanych działań a także wprowadzenie innowacji dopiero, gdy jest to konieczne, a nie uznanie jej jako elementu niezbędnego do rozwoju. Istotną kwestią okazał się także brak zaufania i obawy związane z wymianą pomysłów i wiedzy. Wskazywano także na problem niekompatybilności między partnerami (różne procedury powodują wydłużenie czasu koniecznego do wdrożenia innowacji) oraz nieumiejętność tworzenia odpowiedniego briefu technologicznego przez firmy – sformułowanego w jasnym i zrozumiałym dla osób spoza branży języku.

Po znalezieniu właściwego pomysłu na innowacje oraz pokonaniu barier związanych z jego wprowadzeniem, na drodze przedsiębiorstw pojawia się kolejne pytanie: jakie wskaźniku sukcesu należy stosować w obszarze B+R? W tej kwestii opinie zaproszonych gości były podzielone. Z jednej strony zwracano uwagę na wskaźniki ekonomiczne takie jak dodatkowy przychód czy też zmniejszenie kosztów i zwrot z inwestycji. Z drugiej strony mówiono także o trudności znalezienia wskaźnika, który pozwoliłby zmierzyć pozyskaną wiedzę, doświadczenie pracowników, nawiązaną współpracę czy wypracowany wizerunek. Prelegenci zgodzili się co do tego, że należy szukać wskaźników, ale w różnych branżach i organizacjach mogę być one zupełnie odmienne.

Cała debata dostępna jest online.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś