Nasze serwisy
Już tylko do 22 lutego trwają konsultacje Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, czyli dokumentu określającego strategię wykorzystania funduszy z Unii Europejskiej. W kolejnym rozdaniu unijnych środków Mazowsze po raz pierwszy będzie traktowane jako dwa regiony statystyczne – lepiej rozwinięty warszawski stołeczny oraz słabiej rozwinięty mazowiecki regionalny. Planowane wsparcie dla regionu stołecznego ma wynieść jedynie 111,5 mln euro z programu regionalnego. Jest to zagrożenie dla dalszego rozwoju, możliwości realizacji potrzebnych inwestycji lokalnych, a także tych mających na celu zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie uwag podczas konsultacji Umowy Partnerstwa zorganizowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zapraszamy do udziału!
Region lepiej rozwinięty, ale bardzo zróżnicowany
Region warszawski stołeczny tworzy Warszawa oraz powiaty grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński. W sumie obszar ten zamieszkuje ok. 3 mln mieszkańców, jest to siedziba ponad 400 tys. przedsiębiorstw, a także wielu wiodących uczelni i jednostek naukowych. To właśnie tu wytwarzane jest ponad 17 % PKB całej Polski, z czego korzysta reszta Mazowsza oraz pozostałe województwa. Nie oznacza to jednak, że cały region znajduje się na takim samym poziomie rozwoju. Co więcej, terenom z obszaru warszawskiego wschodniego zdecydowanie bliżej pod względem poziomu gospodarczego do regionów słabiej rozwiniętych niż samej Warszawy.
Planowane wsparcie z programu regionalnego dla tego obszaru to tylko 111,5 mln euro. Zakładany poziom dofinansowania projektów wyniesie do 50 procent kosztów. Samorządy, przedsiębiorcy, uczelnie, czy organizacje pozarządowe planujące ubieganie się o fundusze europejskie będą musiały liczyć się więc z koniecznością zgromadzenia zdecydowanie większego wkładu finansowego na realizację projektów niż do tej pory.
Założeniem finansowania europejskiego z programów regionalnych powinno być odzwierciedlenie potrzeb rozwojowych oraz potencjałów poszczególnych regionów. Obecna propozycja dla Warszawy i sąsiednich powiatów stanowi duże zagrożenie dla osiągania celu zrównoważonego rozwoju i w praktyce może uniemożliwić realizację wielu ważnych lokalnie inwestycji infrastrukturalnych, a także społeczno-edukacyjnych. Co więcej, będzie to ograniczenie dla dalszego rozwoju przedsiębiorczości i inwestycji badawczo-rozwojowych, które są tak istotne dla zwiększania konkurencyjności gospodarki i wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Zapraszamy do udziału w konsultacjach projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 przygotowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Uwagi przyjmowane są już tylko do 22 lutego 2021 roku za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.
O Funduszach Europejskich dla Mazowsza
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.
Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?