Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Inspirujące debaty i warsztaty, przegląd ofert dotyczących możliwości uzyskania dofinansowania, pokazy nowych projektów i prototypów – nowości z mazowieckich laboratoriów i ośrodków badawczych. 9. Forum Rozwoju Mazowsza odbędzie się 17-18 października 2018 na Stadionie Legii w Warszawie. Będzie to kolejna okazja do tego, by przekonać się, jak Fundusze Europejskie, w połączeniu z wiedzą, kreatywnością i innowacyjnym podejściem przedstawicieli mazowieckiego biznesu, samorządu i nauki, zwiększają potencjał rozwojowy naszego województwa, ale też jak wpływają na zwiększenie jakości życia każdego z nas. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

 

Forum to najważniejsze w województwie mazowieckim wydarzenie o charakterze konferencyjno-warsztatowym związane z rozwojem regionu, które co roku współtworzy kilkudziesięciu partnerów i wspiera kilkudziesięciu prelegentów –znakomitych ekspertów reprezentujących m.in. samorządy, biznes, sektor naukowy i pozarządowy.

Tematami przewodnimi wydarzenia będą tym razem: Region Przyszłości, EkoRegion, Człowiek i Medycyna oraz obszar Turystyka i Kultura, który nawiąże do wszystkich trzech głównych tematów.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa – po raz pierwszy w ramach Forum odbędzie się debata z udziałem przedstawicieli Konwentu Marszałków RP oraz Komisji Europejskiej, którzy będą rozmawiać m.in. o potrzebach i wyzwaniach związanych z kolejną perspektywą finansową.

Organizatorem Forum – najważniejszego w województwie mazowieckim wydarzenia o charakterze konferencyjno-warsztatowym związanym z rozwojem regionu – jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). 9. Forum Rozwoju Mazowsza odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Komisji Europejskiej.

 

Debaty o przyszłości, istniejących i nowych możliwościach oraz przykłady dobrych rozwiązań

Wśród najciekawszych tematów, które odsłonią przed nami perspektywy i możliwości dalszego rozwoju znajdą się m.in.: „Co z kolejną perspektywą? Potrzeby, wyzwania, wnioski i rekomendacje. Debata Marszałków”, „Współpraca miast na przykładzie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawy i sąsiednich gmin – teraźniejszość i przyszłość”, „Trendy i przyszłość Mazowsza. Debata podsumowująca grę strategiczną”, „Biznes 4.0”, „Edukacja przyszłości. Jak budować mosty między edukacją a rynkiem pracy”.

Będzie także można dowiedzieć się, które z istniejących rozwiązań można wykorzystać przy realizacji własnych projektów, np. podczas udziału w następujących debatach: „Dobry klimat dla biznesu, czyli o wspieraniu innowacyjności i przedsiębiorczości w regionie”, „Smartcare, czyli jak dbać o zdrowie i jakość życia mieszkańców?”, „Czyste powietrze, czyli jak wspierać działania antysmogowe?”, „Nowoczesne technologie w edukacji, kulturze i turystyce”, Efektywne działania komunikacyjne w mediach społecznościowych – Social Media 2019”, „Od pomysłu do wdrożenia, czyli o komercjalizacji wyników prac B+R”.

Inspiracją, nie tylko dla przedsiębiorców, mogą być przykłady rozwiązań, dofinansowanych z RPO WM 2014-2020, prezentowane w obszarach takich jak: wspieranie innowacyjności i przedsiębiorczości, innowacje zdrowotne czy innowacje środowiskowe. Będą też prezentowane innowacje wdrażane przez mazowieckie firmy, m.in. rowerowe z wykorzystaniem grafenu, w analizie zanieczyszczeń w produktach zielarskich, w bezpieczeństwie danych oraz w handlu, dzięki wykorzystaniu technik informatycznych.

Nie zabraknie również szerszego spojrzenia i wymiany doświadczeń krajowych i międzynarodowych – zwłaszcza podczas debat z udziałem gości z zagranicy: „Jak tworzyć strefy niskoemisyjnego transportu w jednostkach samorządu terytorialnego?” oraz „Network internationalization – umiędzynarodowienie firm, klastrów i regionów”

Szczegóły programu na stronie: http://forumrozwojumazowsza.pl/program/

 

Sztuczna krew; fotonika w przemyśle; skalowalna, samokonfigurująca i samoorganizująca sieć czujników; sposoby produkcji elementów roweru; badania przesiewowe słuchu – czyli różnorodność forumowych propozycji

Każda edycja Forum to także duża liczba warsztatów i konsultacji, a także nowości i ciekawostek prezentowanych głównie w przestrzeniach Partnerów. Oto tylko kilka przykładów:

Kross pokaże prototyp roweru karbonowego, a Engineo prototyp roweru z ramą karbonowo-grafenową (po raz pierwszy na świecie zastosowano grafen wielkoformatowy). Będzie można wypróbować taki rower. Super lekkie i wytrzymałe mają szansę podbić świat sportu wyczynowego. Specjaliści z Kross będą doradzać jak dobrać odpowiedni dla siebie rower, a specjaliści z Engineo pokażą, w jaki sposób projektuje się rower. Będzie firma NanoSanguis, której prace nad sztuczną krwią wchodzą właśnie w fazę kliniczną. InPhoTech powie, jak można podsłuchiwać za pomocą światłowodów i czy można użyć fotoniki do szybkiej diagnozy nowotworu w zaledwie kilka minut (przy pobraniu kilku kropel krwi). Centrum Nauki Kopernik przedstawi Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego, a Pracowania Gier Szkoleniowych zorganizuje Forecast dla Mazowsza – symulację biznesową oparta o model HEXgame.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zaprosi na badania przesiewowe słuchu, Urząd Dzielnicy Targówek na zajęcia Joga. Śmiej się z pasją, prowadzone przez licencjonowaną liderkę jogi śmiechu, a Empis & Sensum Mobile będzie udzielać wskazówek dotyczących postępowania w terapii sensorycznej.

Więcej informacji o ciekawych zajęciach i atrakcjach przygotowanych Partnerów Forum na stronie: http://forumrozwojumazowsza.pl/wystawcy/

Zapraszamy na kilkanaście godzin poświęconych dyskusji i wymianie doświadczeń w zakresie realizacji projektów, ale także problemów i wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się przedsiębiorcy, naukowcy, urzędnicy czy też przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji rynku pracy. Podczas 9. Forum Rozwoju Mazowsza będzie można dowiedzieć się także, w jaki sposób współpracować z partnerami i wykonawcami usług, o czym pamiętać podczas realizacji projektu z unijnym dofinansowaniem, a także jak zwiększać efektywność podejmowanych działań, w tym także z wykorzystaniem mediów społecznościowych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla wszystkich uczestników, wymaga jedynie rejestracji przez specjalny formularz umieszczony na stronie wydarzenia: http://9forum.connectto.pl/.

Więcej na stronie: http://forumrozwojumazowsza.eu/

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych