Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Umawianie wizyt lekarskich czy też sprawdzanie wyników badań bez wychodzenia z domu to tylko niektóre udogodnienia, jakie już niedługo czekają pacjentów szpitali i przychodni przyszpitalnych w Nowym Mieście nad Pilicą i Pionkach. Obydwie placówki otrzymały w sumie 5,6 mln zł w ramach RPO WM 2014-2020 na wdrożenie e-usług medycznych. Dziś umowy na realizację tych dwóch projektów podpisali Rafał Rajkowski członek zarządu województwa mazowieckiego, Joanna Czerwińska dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą oraz Aleksander Gawlik dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach.

Coraz szerszy zakres e-usług medycznych stanowi duże ułatwienie w procesie leczenia pacjentów i w samej komunikacji na linii pacjent – lekarz. Dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej to również wymóg prawny, który zacznie obowiązywać od sierpnia 2017 roku. Dlatego właśnie w ramach RPO WM 2014-2020 zaplanowano ponad 260 mln zł na e-usługi i informatyzację placówek zdrowotnych.

Siatkę e-usług na Mazowszu już niebawem wzbogacą inwestycje szpitali w Nowym Mieście nad Pilicą i Pionkach. Skorzystają na tym mieszkańcy powiatów radomskiego, grójeckiego i przysuskiego. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań to zarówno oszczędność czasu, jak i zmniejszenie kosztów funkcjonowania szpitali – powiedział członek zarządu Rafał Rajkowski.

E-usługi dla pacjentów z powiatu grójeckiego i przysuskiego

Budowa i wdrożenie platformy do świadczenia e-usług to główne elementy projektu realizowanego w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą. Inwestycja będzie realizowana w partnerstwie z trzema placówkami zdrowotnymi działającymi na terenie powiatu przysuskiego – SPZOZ: w Odrzywole, Klwowie i Potworowie. Pacjenci otrzymają elektroniczny dostęp do informacji na temat przebiegu leczenia, wyników badań, zaleceń od lekarza czy recept. Zastosowane rozwiązania będą zgodne ze standardem WCAG 2.0, co zwiększy dostępność do informacji dla osób niedowidzących czy niesłyszących.

Elektroniczna rejestracja na wizyty, powiadomienia przez wiadomość e-mail lub SMS z potwierdzeniem wybranego terminu lub informacją o nieobecności lekarza to kolejne z zaplanowanych udogodnień. Na terenie szpitala powstaną punkty z dostępem do internetu, aby w razie potrzeby pacjenci mogli na miejscu dokonać rejestracji lub sprawdzić historię choroby. W ramach projektu utworzone zostanie również centralne archiwum do gromadzenia wyników badań diagnostycznych, zdjęć rentgenowskich, zapisów EKG i innych danych z urządzeń szpitalnych. Dostęp do bieżącej i archiwalnej dokumentacji medycznej będzie stanowił wsparcie dla lekarzy w ocenie stanu zdrowia pacjentów. Całkowity koszt inwestycji to blisko 4 mln zł, z czego prawie 3,2 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych.

Tytuł projektu: Wdrożenie usług E-zdrowie w SP ZOZ Nowe Miasto nad Pilicą

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą

Całkowita wartość projektu: 3 996 270,00 zł

Kwota dofinansowania: 3 197 016,00 zł

Działanie: 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza

Udogodnienia dla pacjentów z powiatu radomskiego

Szpital w Pionkach zainwestuje 2,4 mln zł unijnego dofinansowania we wprowadzenie 13 e-usług medycznych. Pacjenci szpitala i należących do niego poradni będą mogli m.in. drogą elektroniczną zarejestrować się do lekarza, otrzymać skierowanie na badania, a także odwołać lub zmienić termin konsultacji. Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej umożliwi z kolei sprawdzenie wyników badań przez internet. Komunikację z pacjentami ułatwi z pewnością system e-powiadomień, czyli informacji przesyłanych drogą mailową lub poprzez sms. Zarządzanie procesami wewnątrz szpitala usprawnią usługi takie jak e-pracownik i e-kontrahent. Możliwość elektronicznej archiwizacji dokumentów i wyników badań pozwoli natomiast na szybkie i łatwe dotarcie do potrzebnych informacji.

Tytuł projektu: Informatyzacja oraz wdrożenie e-usług w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach

Beneficjent: Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach

Całkowita wartość projektu: 3 009 687,00 zł

Kwota dofinansowania: 2 407 749,60 zł

Działanie: 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze zagwarantowane ma ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2016 rok zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach skierowanych do przedsiębiorców dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś