Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki wsparciu unijnemu, już w przyszłym roku na terenie Błonia, Grodziska Mazowieckiego, Michałowic, Milanówka, Piastowa, Pruszkowa, Sulejówka i Żyrardowa wybudowanych zostanie w sumie 12 parkingów typu „Parkuj i Jedź”. Powstaną też wiaty rowerowe, nowe zjazdy, skrzyżowania oraz chodniki. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekty te otrzymają łącznie ponad 29,2 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014-2020. Umowy w tej sprawie podpisał wicemarszałek Wiesław Raboszuk, wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka, burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski oraz burmistrz gminy Błonie Zenon Reszka.

 

„Parkuj i Jedź” w Grodzisku Mazowieckim, Michałowicach, Milanówku, Pruszkowie, Sulejówku i Żyrardowie

Udało nam się zaprosić do tego projektu wielu partnerów, w tym Sulejówek, który znajduje się po drugiej stronie Warszawy. To przykład dobrej współpracy w mazowieckim samorządzie. Chcę także podkreślić współpracę z Warszawską Koleją Dojazdową w zakresie skorzystania z jej terenów. Jestem spokojna o budowę parkingów, planujemy szybkie prace i w 2020 roku mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych miejsc parkingowych – podkreślała wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie. Liderem jest gmina Michałowice, a partnerami gminy: Grodzisk Mazowiecki i Milanówek oraz miasta: Pruszków, Sulejówek i Żyrardów. W ramach projektu planowana jest budowa 10 parkingów typu „Parkuj i Jedź”. Łącznie powstanie 616 miejsc parkingowych dla samochodów oraz 456 miejsc dla rowerów.

Parkingi będą wybudowane: w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Traugutta, w Michałowicach dwa parkingi przy ulicach Kolejowej i Ceglanej w Komorowie, w Milanówku również dwa parkingi przy ul. Warszawskiej (pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Brzozową i Smoleńskiego, oraz pomiędzy sklepem ogrodniczym, a rejonem skrzyżowania z ulicą Zbigniewa Herberta), w Pruszkowie przy ulicach Pawiej i Sądowej, poza tym w Sulejówku przy ulicach Zofii Nałkowskiej i Marii Konopnickiej oraz w Żyrardowie dwa parkingi przy ulicach Dekerta oraz Mielczarskiego. Wszystkie parkingi zlokalizowane będą w bliskiej odległości od stacji kolejowych i przystanków autobusowych.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości powietrza na terenie ZIT WOF oraz ograniczenie hałasu miejskiego poprzez zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego. Z wybudowanych parkingów oprócz mieszkańców gmin partnerskich, będą mogli korzystać także mieszkańcy sąsiednich gmin.

 

Tytuł projektu: Poprawa jakości powietrza na terenie ZIT WOF poprzez budowę parkingów „Parkuj i Jedź”

Beneficjent: Gmina Michałowice

Całkowita wartość projektu: 24 251 155,11 zł

Kwota dofinansowania: 21 583 528,03 zł (19 400 924,07 EFRR + 2 182 603,96 BP)

Działanie 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT

 

Centrum przesiadkowe w Piastowie

W Piastowie mamy już dwa parkingi , będziemy teraz zwiększać liczbę miejsc. Zbudujemy zejście z wiaduktu na stację kolejową, ułatwieniem będzie winda. Powstanie także stacja ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycję oddamy do użytku już w 2020 roku – mówił burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski.

Inwestycja obejmie budowę centrum przesiadkowego, w tym parkingu „Parkuj i Jedź”. Powstanie 156 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, w tym 3 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oraz 74 stanowiska postojowe dla rowerów. Wybudowane zostaną także schody i windy, które umożliwią połączenie peronów z wiaduktem. Poza tym w ramach projektu wykonane będą odwodnienia, oświetlenia oraz punkty ładowania rowerów elektrycznych. Zagospodarowana zostanie też część nieużywanego pasa drogowego. Zmianie ulegnie także organizacja ruchu.

Budowa centrum przesiadkowego w Piastowie przyczyni się do zmniejszenia wykorzystania samochodów osobowych. Doprowadzi to do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza. Z miejsc parkingowych będą korzystać mieszkańcy Piastowa oraz okolicznych gmin.

 

Tytuł projektu: Budowa centrum przesiadkowego „Parkuj i Jedź” w Mieście Piastów

Beneficjent: Miasto Piastów

Całkowita wartość projektu: 8 499 320,00 zł

Kwota dofinansowania: 6 799 456,00 zł

Działanie 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT

 

 

Rozwój mobilności miejskiej w Błoniu

Nasz nowy parking powstanie w centrum Błonia, tam jest bardzo potrzebny i prace mamy już rozpoczęte – podkreślił burmistrz gminy Błonie Zenon Reszka.

W gminie Błonie powstanie naziemny parking „Parkuj i Jedź”. Będzie tu 56 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, w tym 3 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oraz 22 miejsc parkingowych dla rowerów. Parking zostanie zadaszony a teren będzie monitorowany i oświetlony. Identyfikacja wizualna parkingu będzie spójna z parkingami tworzonymi w ramach ZIT WOF.

Tytuł projektu: Budowa parkingu Parkuj i Jedź przy ul. Nowakowskiego w gminie Błonie na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego

Beneficjent: Gmina Błonie

Całkowita wartość projektu: 1 104 494,96 zł

Kwota dofinansowania: 883 595,96  zł

Działanie 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś