Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Ponad 2,6 mln zł unijnego dofinansowania umożliwi mieszkańcom Radomia i okolic korzystanie z e-usług w kontaktach z urzędem miejskim oraz czterema samorządowymi instytucjami kultury.  Dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 już niedługo wiele spraw urzędowych będzie można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Umowę o dofinansowanie projektu podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz prezydent Radomia Radosław Witkowski. Wartość projektu to ponad 3,3 mln zł.

Zwiększanie dostępności e-usług i integrowanie rozwiązań skierowanych do mieszkańców to jeden z głównych kierunków rozwoju Mazowsza w obecnej perspektywie unijnej. Wśród inicjatyw dofinansowanych w tym roku jest projekt miasta Radom „Nowoczesne e-usługi dla mieszkańców Radomia”, który uzyskał aż 2,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

– To już kolejne umowy, które podpisujemy w Radomiu. Świadczy to tylko o jednym, radomskie projekty zostały znakomicie przygotowane i są gotowe do wdrożenia. W obecnej perspektywie finansowej bardzo duży nacisk został położony na działania sprzyjające rozwojowi społeczeństwa informacyjnego. I taki właśnie projekt będzie realizowany przez Radom. Dzięki niemu już wkrótce sprawy urzędowe będzie można załatwić bez wychodzenia z domu. To duże ułatwienie zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców korzystających z usług urzędu – podkreślił członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

 

 

Dopasowanie do potrzeb

Zainicjowanie projektu było odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Aż 84 proc. z nich deklaruje, że korzystałaby z możliwości załatwienia spraw urzędowych drogą elektroniczną. Ponad 2,6 mln zł unijnego dofinansowania przeznaczone zostanie więc na wprowadzenie 27 e-usług w obszarze administracji i kultury. Część z nich zakłada skorzystanie z już dostępnych rozwiązań informatycznych, takich jak krajowa platforma ePUAP oraz platforma regionalna „Wrota Mazowsza”. Planuje się również utworzenie Internetowego Biura Obsługi Mieszkańca, dzięki czemu możliwe będzie śledzenie statusu realizacji sprawy w ramach indywidualnych kont mieszkańców.

Prawie wszystkie usługi osiągną tzw. czwarty stopień dojrzałości, co pozwoli na załatwienie sprawy w całości przez internet, łącznie z ewentualną płatnością. Ułatwienia obejmą obszar podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego, podatku od środków transportowych, opłat skarbowych, a także sprawy związane z ochroną środowiska (na przykład gospodarka odpadami).

Usprawnienia w kontaktach z Urzędem Miejskim to jeden obszar. Drugim jest natomiast wsparcie czterech samorządowych instytucji kultury. Już niedługo osoby zainteresowane działalnością Miejskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr”, Domu Kultury „Idalin”, Domu Kultury „Borki” i „Łaźni” Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii będą mogły zapisywać się na zajęcia przez internet, a także wnosić niezbędne opłaty.

Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań

Wprowadzenie e-usług wymaga przygotowania odpowiedniego zaplecza. Dlatego projekt przewiduje uruchomienie 13 systemów teleinformatycznych w Urzędzie Miejskim i instytucjach kultury. Fundusze pozwolą na zakup i wdrożenie niezbędnego oprogramowania, a także sprzętu do instytucji kultury. Planowane jest wprowadzenie aplikacji na urządzenia mobilne, aby być jeszcze bliżej mieszkańców. W przypadku wykorzystywania danych mieszkańców i udostępniania informacji publicznej konieczne jest również zapewnienie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. To również objęte będzie wsparciem
z RPO WM.

– Prosty projekt, ale prawdziwa rewolucja – zaznacza Radosław Witkowski, Prezydent Miasta Radom.

Ten projekt to dopiero początek zmian oblicza administracji w subregionie radomskim. W kolejnych latach zakładana jest intensyfikacja wykorzystania e-usług. Działania te ułatwią mieszkańcom, przedsiębiorcom i innym podmiotom załatwianie różnych spraw urzędowych. E-usługi to nie tylko oszczędność czasu, ale też zwiększanie włączenia społecznego. Inicjatywy tego typu oznaczają bowiem duże ułatwienia w pokonywaniu codziennych wyzwań przez osoby niepełnosprawne.

Tytuł projektu

Nowoczesne e-usługi dla mieszkańców Radomia

Beneficjent

Gmina Miasta Radomia

Wartość projektu

3 366 018,00 zł

Wartość unijnego dofinansowania

2 691 830,40 zł

Działanie

2.1 E-usługi dla Mazowsza

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze zagwarantowane ma ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu.

Na 2016 rok zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu 

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś