Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Centrale i syreny alarmowe oraz szkolenia dla mieszkańców to wybrane elementy systemów wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, które już niebawem pojawią się na terenie powiatów piaseczyńskiego, otwockiego i żyrardowskiego. To kolejne inwestycje, które decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzymają blisko 2,3 mln zł unijnego dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020. Dziś umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

Podpisujemy dziś kolejne umowy na tworzenie systemów wczesnego ostrzegania. Tym razem dotyczą one powiatów piaseczyńskiego, otwockiego i żyrardowskiego. Łączna kwota dofinansowania dla wszystkich projektów to 2,3 mln zł. To niezwykle istotne inwestycje, bo pozwolą na szybkie dotarcie do mieszkańców z informacją o zbliżających się zagrożeniach takich jak powodzie czy burze – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu to jedna z podstawowych kwestii. Dlatego tworzenie tego typu systemów jest bardzo potrzebne. 71 syren w powiecie piaseczyńskim, ponad 40 w otwockim i 23 w żyrardowskim – to wszystko stworzy dość rozbudowaną sieć. Cieszę się, że są to jedne z pierwszych umów, które podpisujemy w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 – podsumował wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Szybkie reagowanie kryzysowe w powiecie piaseczyńskim

Na terenie powiatu piaseczyńskiego wprowadzony zostanie zintegrowany system, który pozwoli na szybkie informowanie mieszkańców o potencjalnych zagrożeniach powodziowych, chemicznych lub niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. W ramach inwestycji powstanie 71 punktów alarmowych oraz centrala wraz z aplikacją sterującą, która będzie zamontowana w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Piasecznie. Syreny alarmowe zainstalowane zostaną w gminach: Piaseczno (15), Góra Kalwaria (12), Lesznowola (10), Prażmów (6), Konstancin-Jeziorna (9) i Tarczyn (15). W ramach projektu zaplanowano też szkolenia dla mieszkańców z zakresu wiedzy nt. rodzajów alarmów i sposobów reagowania na niebezpieczeństwo. Informacje na ten temat pojawią się również w lokalnej prasie oraz na stronach internetowych urzędów biorących udział w projekcie.

Projekt systemów alarmowych to jest dość duży skok technologiczny w informowaniu naszych mieszkańców o nadchodzących zagrożeniach. Dotychczas zdarzały się sytuacje, w których nie byli oni na czas informowani. Liczymy, że dzięki temu systemowi mieszkańcy naszego powiatu będą mogli w porę zareagować i przygotować się na nadchodzące zagrożenia – zaznaczył starosta piaseczyński Wojciech Ołdakowski.

Tytuł projektu: Budowa systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach w Powiecie Piaseczyńskim

Beneficjent: Powiat Piaseczyński

Całkowita wartość projektu: 1 494 297,00 zł

Kwota dofinansowania: 1 168 946,13 zł

Działanie: 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu

Bezpieczniej w powiecie otwockim

Bezpieczniej dzięki funduszom unijnym będzie również na terenie powiatu otwockiego. Zainstalowanych zostanie tam 41 syren alarmowych, 8 elementów sterujących, stacja pogodowa oraz detektor do wykrywania skażeń chemicznych. Powiat otwocki zrealizuje projekt we współpracy z ośmioma gminami: Józefów, Otwock, Celestynów, Karczew, Wiązowna, Osieck, Kołbiel i Sobienie-Jeziory. Dzięki systemowi mieszkańcy otrzymają z wyprzedzeniem m.in. informację o możliwości wystąpienia gwałtownych burz czy podtopień, co jest szczególnie ważne w przypadku gospodarstw rolnych. Ponadto zainteresowane osoby będą mogły wziąć udział w szkoleniach informacyjnych na temat działania systemu i znaczenia poszczególnych sygnałów alarmowych.

Bardzo się cieszymy, że zakwalifikowaliśmy się do tego projektu. Liczymy, że wpłynie on nie tylko na poprawę bezpieczeństwa naszych mieszkańców, ale także na promocję naszego regionu. Bezpieczny powiat to więcej chętnych, żeby nas odwiedzić czy zainwestować. Mam nadzieję, że uda nam się ten projekt szybko zrealizować i rozliczyć – dodał starosta otwocki Mirosław Pszonka

Tytuł projektu: Budowa zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności przed zjawiskami katastrofalnymi i zagrożeniami dla Powiatu Otwockiego

Beneficjent: Powiat Otwocki

Całkowita wartość projektu: 990 360,39 zł

Kwota dofinansowania: 676 680,32 zł

Działanie: 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu

Wczesne informowanie o zagrożeniach w powiecie żyrardowskim

Nowoczesny system wczesnego ostrzegania mieszkańców przez zagrożeniami powstanie również w powiecie żyrardowskim. Projekt powstanie we współpracy z gminami: Mszczonów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Wiskitki i miastem Żyrardów. Na ich terenie zainstalowane zostaną 23 syreny alarmowe, natomiast w siedzibie Starostwa Powiatowego w Żyrardowie powstanie centrala alarmowa. Komunikaty o zagrożeniach przekazywane będą zarówno z poziomu poszczególnych urzędów gmin, jak i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, co pozwoli na szybkie podjęcie działań przez mieszkańców i służby.

Propozycja przystąpienia do projektu spotkała się z dużym uznaniem samorządów gminnych, co jest bardzo ważne dla uzyskania spójnego efektu. Ten projekt to uzupełnienie istniejącego już systemu alarmowego. Dotychczas istniejące systemy dźwiękowe zostaną uzupełnione o syreny, przez które mogą być podawane również komunikaty słowne, a to jest istotne dla określenia rodzaju zagrożenia – podkreślił starosta żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.

Tytuł projektu: Budowa systemu ostrzegania i alarmowania na terenie Powiatu Żyrardowskiego

Beneficjent: Powiat Żyrardowski

Całkowita wartość projektu: 566 850,01 zł

Kwota dofinansowania: 453 480,00 zł

Działanie: 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś