Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Między 9 a 20 września w Ostrołęce, Korczewie, Radomiu, Płońsku i w Płocku odbyły się konferencje regionalne na temat funduszy europejskich w województwie. Były one podsumowaniem sukcesów i aktywności beneficjentów z danego regionu. Podczas konferencji była również szansa uzyskania informacji o wciąż dostępnych możliwościach uzyskania dotacji i pożyczek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

W 2019 roku minęło 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej, a także 20 lat od powstania województwa mazowieckiego. Uczestnicy konferencji mogli przekonać się jak zmieniło się Mazowsze i jego podregiony. Wydarzenia dawały również szansę zapoznania się z możliwościami uzyskania unijnych dotacji i pożyczek oraz spojrzenia w przyszłość regionu.

Organizatorem konferencji była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych we współpracy z beneficjentami funduszy europejskich oraz instytucjami finansowymi: Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej. Wydarzenia odbywały się w wyjątkowych miejscach na Mazowszu, które same skorzystały z dofinansowania ze środków europejskich.

Pierwsza część konferencji poświęcona była podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć, uzyskanych dzięki wsparciu funduszy europejskich. Od 2004 roku na Mazowsze trafiło ponad 17 mld zł z UE, które pomogły w realizacji przeszło 11 tys. projektów.

Obecny na ostatniej konferencji regionalnej w Płocku marszałek Adam Struzik zwracał uwagę na ogromne sukcesy województwa mazowieckiego, które – również dzięki funduszom europejskim – stało się jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Europie i wiodącym regionem w Polsce.

O statystycznym podziale województwa dzięki któremu obszar pozametropolitarny może liczyć na większe wsparcie mówiła dr Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie. Zaprezentowała ona uczestnikom założenia aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego. Nowy podział statystyczny województwa i nowa perspektywa unijna 2021-2027 to nie jedyne przesłanki aktualizacji Strategii. Istotne są też uwarunkowania formalno-prawne, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

Na konferencjach dużo miejsca poświęcono finansowaniu różnych inicjatyw poprzez pożyczki. Możliwości finansowania w ten sposób przedsięwzięć zaprezentowali przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Getin Noble Bank SA, Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej oraz Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego. Uczestnicy konferencji mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji dotyczących możliwości wsparcia.

Mimo że każda konferencja regionalna przebiegała według tego samego planu, każda z nich była jednak unikalna i niepowtarzalna. Zgodnie z ekologiczną tradycją Centrum Natura, w którym odbyła się ostrołęcka konferencja, w ogrodzie Centrum Dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski posadził drzewo. Na sali Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, obecni byli uczniowie miejscowych szkół. Przygotowali oni specjalne tabliczki z nazwami projektów zrealizowanych dzięki środkom RPO WM. W Płocku wszyscy uczestnicy byli świadkami podpisania przez marszałka Adama Struzika i dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Stanisława Kwiatkowskiego umowy na 3,3 mln zł unijnego dofinansowania.

 

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego
w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami z sesji „Od pomysłu do finansowania – przegląd możliwości”.

KPK_IF_pożyczki_dla_przedsiębiorstw

Pożyczki_dla_Firm_Mazowiecki_Regionalny_Fundusz_Pożyczkowy

RPO_WM_BGK_Jeremie_pożyczki_dla_biznesu

RPO_WM_Pożyczki_na_efektywność_energetyczną

RPOWM_BGK_rewitalizacja_JESSICA

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych