Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Naukowcy już niebawem rozpoczną prace nad innowacjami produktowymi, usługowymi, a nawet wzorniczymi zleconymi przez przedsiębiorców z Mazowsza. W trzeciej rundzie konkursu o bony na innowacje rozdysponowano 1,2 mln zł na 15 projektów. W sumie do tej pory przydzielono 69 bonów o łącznej wartości 5,6 mln zł. Przedsiębiorcy cały czas mogą ubiegać się o dofinansowanie nawiązania współpracy z sektorem naukowym. 

Innowacyjne rozwiązanie możemy opracować w ramach firmy, jednak jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z wiedzy, doświadczenia i świeżego spojrzenia ekspertów zewnętrznych, o sukces projektu będzie zdecydowanie łatwiej. Dlatego właśnie fundusze z RPO WM pomogą przedsiębiorcom w nawiązaniu współpracy z naukowcami. Cały czas trwa konkurs o bony na innowacje. Czyli co dokładnie? Zakup od instytucji naukowej usługi opracowania innowacyjnych produktów, usług, zmian procesowych, czy wzorniczych. Firmy działające na rynku do dwóch lat aplikują o bon na innowacje o wartości do 50 tys. zł. Przedsiębiorcy z większym doświadczeniem – do 100 tys. zł. W trzeciej rundzie konkursu dofinansowanie uzyskało 15 projektów.

1,2 ml zł na 15 bonów o wartości od 38,4 tys. zł do nawet 99,9 tys. zł unijnego dofinansowania – tak wyglądają wyniki trzeciej rundy konkursu, którego celem jest zachęcenie przedsiębiorców do współpracy z naukowcami. W sumie rozdysponowaliśmy już 5,6 mln zł na realizację 69 projektów z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych, edukacji, energetyki, medycyny, biotechnologii, produkcji, czy branży rolno-spożywczej – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Bony o największej wartości w trzeciej rundzie konkursu, czyli 99,9 tys. zł, otrzymały dwie firmy – Abatronic producent pomp ciepła i klimatyzatorów oraz działająca w obszarze informatyki i technologii mobilnych firma Agitive. Pierwsza z nich zainwestuje fundusze unijne w opracowanie innowacyjnej pompy ciepła typu powietrze-woda, co pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania domów. Druga natomiast, zleci naukowcom prace nad prototypem aplikacji do usuwania z obrazu elementów wyposażenia pomieszczenia, co może znaleźć zastosowanie w branży wnętrzarskiej i deweloperskiej. Fundusze unijne zasilą też przeprowadzenie badań nad wzorami przemysłowymi do pamięci przenośnej pendrive w technologii 3D dla firmy NG Group. Z kolei FP IT Management przeznaczy bon na opracowanie algorytmów oraz prototypu oprogramowania do wymiany walut, również tych wykorzystywanych w świecie wirtualnym (np. typu bitcoin).

Fundusze z RPO WM zainwestowane zostaną w działania sprzyjające środowisku. Spółka 3T zleci badania nad dostosowaniem silnika spalania wewnętrznego do zasilania biopaliwami. Naukowcy wspomogą też firmę Bio Alians w opracowaniu innowacyjnej technologii do magazynowania i przetwarzania odpadów z przetwórstwa ziemniaczanego na energię elektryczną i cieplną. Bony na innowacje to również wsparcie dla branży spożywczej. Firma Dawis BL zleci naukowcom opracowanie aplikacji żywieniowej, natomiast Praska Giełda Spożywcza – prace badawczo-rozwojowe nad wykorzystaniem inteligentnych sieci sensorycznych dla potrzeb monitorowania stanu oraz warunków przechowywania produktów na paletach. Pełna lista zwycięskich projektów dostępna jest na stronie konkursu.

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze zagwarantowane ma ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2016 rok zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o bony na innowacje, fundusze na realizację prac badawczo-rozwojowych, prowadzenie prac eksperymentalnych, a także tworzenie i rozwój zaplecza B+R. Fundusze z RPO WM dla biznesu to jednak nie tylko opracowywanie innowacji, ale też ich wdrażanie na rynek. W prowadzeniu i rozwoju działalności wsparcie dla przedsiębiorców będą stanowiły natomiast bony na doradztwo. Unijne środki zasilą również działania mające na celu umiędzynarodowienie biznesu. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach skierowanych do przedsiębiorców dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś